Nu streamer DR i 4K-kvalitet

De første udsendelser i 4K-kvalitet ligger nu klar på DRTV og flere er på vej.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

DR har ikke været specielt fremme på beatet, når det gælder billedkvalitet på deres streaming-platform.

Men nu sker der et ryk. På fredag er der officiel premiere på det første indhold i 4K. Her vil dramaserien Carmen Curlers kunne streames i den høje kvalitet på DRTV.

Allerede nu ligger der dog lidt 4K-indhold klar. Hjemmesiden Flatpanels melder, at programserien Teaterblod kan streames i 4K nu. Flatpanels.dk har målt på signalkvaliteten og den viser en bitrate på ca. 12-14 Mbps. DR er i samme omgang rykket fra MPEG4 til HEVC, en mere effektiv videokomprimering.

TV2 er også med

For at kunne se indholdet i den høje kvalitet, skal du anvende en Apple TV-boks med 4K, en 4K Android TV-afspiller eller en Google TV-afspiller, som NVidia Shield, Chromecast med Google TV eller lignende.

TV 2 har også for nylig åbner for 4K. Her kan den seneste sæson 9 af Badehotellet nu streames i 4K kvalitet med stereo lyd.

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Timengo DPG

Teknisk Konsulent til vores Service Center

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job