Nu streamer DR i 4K-kvalitet

De første udsendelser i 4K-kvalitet ligger nu klar på DRTV og flere er på vej.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

DR har ikke været specielt fremme på beatet, når det gælder billedkvalitet på deres streaming-platform.

Men nu sker der et ryk. På fredag er der officiel premiere på det første indhold i 4K. Her vil dramaserien Carmen Curlers kunne streames i den høje kvalitet på DRTV.

Allerede nu ligger der dog lidt 4K-indhold klar. Hjemmesiden Flatpanels melder, at programserien Teaterblod kan streames i 4K nu. Flatpanels.dk har målt på signalkvaliteten og den viser en bitrate på ca. 12-14 Mbps. DR er i samme omgang rykket fra MPEG4 til HEVC, en mere effektiv videokomprimering.

TV2 er også med

For at kunne se indholdet i den høje kvalitet, skal du anvende en Apple TV-boks med 4K, en 4K Android TV-afspiller eller en Google TV-afspiller, som NVidia Shield, Chromecast med Google TV eller lignende.

TV 2 har også for nylig åbner for 4K. Her kan den seneste sæson 9 af Badehotellet nu streames i 4K kvalitet med stereo lyd.

Læses lige nu

    LINK Mobility

    Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist der vil være med, når det gælder til PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Edora

    Dansk cloud flyttes hen, hvor den grønne strøm produceres

    I stedet for at belaste elnettet med store datacentre vil Edora placere datacentre i energiparkerne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S