Automatiseret økonomistyring skal hjælpe virksomheder til bedre drift

ERP-systemet Oracle NetSuite har fået en række opdateringer og tilføjelser, der skal hjælpe små og mellemstore virksomheder til at få bedre indsigt og kontrol over den daglige drift.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Automation er et af de helt store nøgleord, når vi snakker om effektivisering af virksomheders daglige drift. Netop automation var et centralt omdrejningspunkt i lanceringerne af opdateringer og tilføjelser til ERP-systemet Oracle NetSuite på brugerkonferencen SuiteWorld, som AOD PRO har fulgt.

NetSuite, der er en rent cloud-baseret ERP-løsning, er rettet mod virksomheder i alle størrelser, lige fra de mindste til de helt store. Ideen bag økonomisystemet er et modulært system, der kan vokse med virksomhederne.

”Det betyder at NetSuite er oplagt til danske virksomheder, der ofte starter som ganske små virksomheder, og så vokser dynamisk,” fortæller James Chrisham, VP International Product hos Oracle NetSuite til AOD PRO.

Hurtige behandling af fakturaer

Opdateringerne til NetSuite består blandt andet af NetSuite AP Automation, der er en løsning der skal hjælpe kunder til at forbedre deres effektivitet, ved at gøre det lettere og hurtigere at behandle regninger og betale leverandører direkte fra NetSuite.

En af de andre opdateringer er NetSuite CPQ, der ligeledes er en automatiseringsløsning, som skal gøre det lettere for salgsafdelinger at udregne priser og tilbud, selv ved komplekse produkter og tjenester.

NetSuite Ship Central blev også lanceret SuiteWorld. Det er en løsning, som er udviklet for at gøre det nemmere for NetSuite-brugere at optimere leveringsprocesser, fjerne manuelle arbejdsgange og sikre medarbejdere, der pakker og sender varerne, lettere adgang til nødvendige informationer.

Håndtering af medarbejdere og deres arbejdstider fik også et modul i NetSuites nye opdatering. NetSuite SuitePeople Workforce Management kan automatisere opgaver som vagtplanlægning, håndtering af medarbejderes tidsforbrug og beregning af lønninger.

Udnyttelse af data

Det sidste større nye modul til NetSuite er Analytics Warehouse, der sigter mod at forenkle datahåndtering, give større indsigt i virksomhedens drift og give adgang til flere indbyggede tredjeparts integrationer.

”NetSuites helt store styrke er netop modulariteten, og det har gjort, at mit firma har kunnet vokse, uden at jeg skulle skifte system eller tilkøbe nye systemer. At der samtidig findes en lang række moduler man kan købe til systemet udviklet af andre virksomheder, gør kun NetSuite endnu stærkere,” fortalte NetSuite-kunden Jon Soløy, CEO i Scandinavian Home Product, til AOD PRO.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S