Automatiseret økonomistyring skal hjælpe virksomheder til bedre drift

ERP-systemet Oracle NetSuite har fået en række opdateringer og tilføjelser, der skal hjælpe små og mellemstore virksomheder til at få bedre indsigt og kontrol over den daglige drift.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Automation er et af de helt store nøgleord, når vi snakker om effektivisering af virksomheders daglige drift. Netop automation var et centralt omdrejningspunkt i lanceringerne af opdateringer og tilføjelser til ERP-systemet Oracle NetSuite på brugerkonferencen SuiteWorld, som AOD PRO har fulgt.

NetSuite, der er en rent cloud-baseret ERP-løsning, er rettet mod virksomheder i alle størrelser, lige fra de mindste til de helt store. Ideen bag økonomisystemet er et modulært system, der kan vokse med virksomhederne.

”Det betyder at NetSuite er oplagt til danske virksomheder, der ofte starter som ganske små virksomheder, og så vokser dynamisk,” fortæller James Chrisham, VP International Product hos Oracle NetSuite til AOD PRO.

Hurtige behandling af fakturaer

Opdateringerne til NetSuite består blandt andet af NetSuite AP Automation, der er en løsning der skal hjælpe kunder til at forbedre deres effektivitet, ved at gøre det lettere og hurtigere at behandle regninger og betale leverandører direkte fra NetSuite.

En af de andre opdateringer er NetSuite CPQ, der ligeledes er en automatiseringsløsning, som skal gøre det lettere for salgsafdelinger at udregne priser og tilbud, selv ved komplekse produkter og tjenester.

NetSuite Ship Central blev også lanceret SuiteWorld. Det er en løsning, som er udviklet for at gøre det nemmere for NetSuite-brugere at optimere leveringsprocesser, fjerne manuelle arbejdsgange og sikre medarbejdere, der pakker og sender varerne, lettere adgang til nødvendige informationer.

Håndtering af medarbejdere og deres arbejdstider fik også et modul i NetSuites nye opdatering. NetSuite SuitePeople Workforce Management kan automatisere opgaver som vagtplanlægning, håndtering af medarbejderes tidsforbrug og beregning af lønninger.

Udnyttelse af data

Det sidste større nye modul til NetSuite er Analytics Warehouse, der sigter mod at forenkle datahåndtering, give større indsigt i virksomhedens drift og give adgang til flere indbyggede tredjeparts integrationer.

”NetSuites helt store styrke er netop modulariteten, og det har gjort, at mit firma har kunnet vokse, uden at jeg skulle skifte system eller tilkøbe nye systemer. At der samtidig findes en lang række moduler man kan købe til systemet udviklet af andre virksomheder, gør kun NetSuite endnu stærkere,” fortalte NetSuite-kunden Jon Soløy, CEO i Scandinavian Home Product, til AOD PRO.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S