Lækker teknik – Alienware Aurora R13

Nyd denne monster-gamingmaskine, hvor du kan kigge ind til den kraftige ”motor” gennem et glasvindue.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Engang dominerede Alienware desktop-gaming med producentens unikke kabinetter, men nu har alle kabinetter lige fra Razer til HP fået et design, som skilder sig ud. Men Alienware kan stadig.

Denne Aurora R13, som fås i både sort og hvid, får waw-faktoren tilbage til Alienware takket være den kompakte form, glasvindue og nydelige kurver. De eneste mennesker, som beklager sig, er dem, som er vant til at stille kaffekoppen oven på computeren. Her vil den nemlig glide ned fra toppen.

Det er ikke kun kabinettet, som er opsigtsvækkende. Det aktuelle bundkort er, hvad angår størrelsen, en mellemting mellem et microATX- og et ATX-kort. På komponentsiden har det viste eksemplar en Intel Core i9 12900KF-cpu, 64 GB DDR5-ram samt Alienware Cryo-Tech væskekøling. Kun RTX 3080-gpu’en skuffer lidt, men Alienware har vredet hver eneste lille dråbe ydelse ud af den, så den næsten kan matche en HP Omen med en 3090-gpu (1400p og 4K).

Glaspanelet giver dig frit kig ind til den kompakte computerindmad, som de fleste steder kan opgraderes. Gpu’en, hukommelsen og ssd’en (1 TB) er tilgængelige. Kun bundkortet og strømforsyningen (750 W) er svære at udskifte.

Prisen? Ja, her taler vi altså om en Alienware-maskine med høj ydelse og i smart design. Så med denne konfiguration kommer vi op over de 30.000 kroner.

Indmaden

Det kompakte bundkort er noget helt for sig selv, når man ser på målene. Alienwares egen konstruktion imponerer. Og du bliver forbløffet over det rene, generelle udtryk. Der er indbygget Alienware FX-lys, som kan tilpasses ved hjælp af software.

Ydelsen

Du håber selvfølgelig, at et færdigbygget pc-system som dette fungerer godt fra første tryk på startknappen. Det må man virkelig sige, at denne Alienware gør med fantastisk ydelse i 4K og 1440p-gaming uden nogen brug for indgreb fra brugerens side. Selvfølgelig kan maskinen blive varm i så lille et kabinet, og blæserne bliver hørbare under tung belastning, men Aurora R13 leverer virkelig det, som du må forvente til prisen.

Tilslutningerne

På grund af den kompakte form er det ikke en maskine, som strør om sig med fysiske tilslutningsmuligheder. Men der er en del at vælge imellem. Der er ni USB-porte og tre USB-C-porte spredt ud over for- og bagsiden, hvilket er rigeligt for de fleste brugere. Du får også en 3,5 mm-headsetindgang plus en enkelt Ethernet-port af 2.5 Gb-typen.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S