Sony klar med monsterkamera med stærke video-features

Sonys nye A7R V-kamera byder på de seneste AF-teknologier takket være en avanceret AI-processor.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

A7R V kommer med forbedret motivgenkendelse, R-seriens 61.0MP billedkvalitet i høj opløsning samt en lang række video-funktioner.

Sony har i dag lanceret et nyt kamera i 7R-serien: A7R V. 7R-serien er en del af Sonys anerkendte Alpha-serie, der byder på spejlløse kameraer med udskiftelige objektiver. Takket være en lang række funktioner er det nye kamera ideelt til professionelle, som har brug for et førsteklasses kamera.

Høj opløsning

Det nye A7R V kombinerer Sonys billedsensor i højeste opløsning og Bionz XR- billedprocessor for første gang i et Alpha 7R-kamera.

Denne kombination giver helt nye muligheder inden for motivgenkendelse, videooptagelser samt fotografi. Sony A7R V byder desuden på op til 61,0MP ved stillbilleder, 8K-filmoutput, det mest effektive 8-trins billedstabilisering nogensinde i et Alpha-kamera, en ny 4-akset skærm med multi-vinkel, kommunikationsmuligheder i høj hastighed, funktionalitet på højt niveau og nem workflow-integration.

Sony A7R V kommer på markedet i midten af november med en vejledende pris på 35.000 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse