Test: Samsung Soundbar Q610b: Smart soundbar til Samsung-tv’et

VM-tema: Et stærkt match til et Samsung-tv, hvor lydbaren med hjælp fra tv’et udvider lydbilledet. Ibrugtagningen er hurtig og nem.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mange tv-producenter laver lydbarer, der matcher deres tv’er. På den måde kan du opnå et harmonisk look i stuen.

Q610b er skabt til at matche Samsungs nyeste tv’er, ikke kun i design, men også lydegenskaber.

Klar med det samme

Opsætningen er simpel og tager få minutter. Slut soundbaren til tv’et og tjek, at den har trådløs forbindelse til sub’en (hvis ikke, skal du gennemføre en kort parringsproces).

Q610b kan sagtens spille sammen med andre tv’er, men du får mest ud af den med et Samsung-tv.

Du styrer lydbaren fra tv’ets menusystem og med dets fjernbetjening.

A610b kan overtage lyden helt eller spille sammen med tv’et, hvor Q Symphony-teknologi får tv’ets egne højttalere til at indgå i lydbilledet.

Det fungerer godt. Billede og lyd bindes bedre sammen, når tv’et også spiller med. Samtidig får du lidt ekstra definition og klarhed.

Klar med det samme

Soundbar og sub tager sig flot af bredden og dybden i lydbilledet.

Q610b har 3.1.2-kanals lydkonfiguration med opadvendte højttalere, der reflekterer lyden i loftet. Acoustic Beam-teknologi bidrager yderligere til den virtuelle surround-effekt. Det giver en ret overbevisende oplevelse, især når du ser film med Dolby Atmos eller DTS:X. Begge formater understøttes og giver en livagtig fornemmelse af, at filmens eller spillets objekter flyver om ørerne på dig.

Separate baghøjttalere kan tilkøbes. De vil gøre oplevelsen endnu større, men Q610b klarer sig ganske fint alene. En god feature er desuden, at den kan tilpasse lyden til indholdet. Slut en konsol til tv’et, og lydbaren skifter til spiltilstanden Game Mode Pro.

Der er også god mulighed for at lytte til musik, både via Bluetooth og tabsfri eARC, men som musikhøjttaler er Q610b ikke specielt spændende.


Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S