Når AI-brugen breder sig som ukrudt, skal intelligent risikostyring stå sin prøve

Klumme: Risikotænkning kan være svær at finde plads til i en hverdag, hvor mange virksomheder og it-funktioner kæmper for at være på omgangshøjde. Men AI eskalerer behovet, og her kommer kultur og ledelse virkelig på prøve.

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

En statslig styrelse, som er en god kunde, stiller (som flere andre for øvrigt) krav til vores it-sikkerhed som serviceleverandør.

Derfor har vi hos os lige været gennem en audit efter ISAE 3402-standarden gennemført af et eksternt konsulenthus.

Revisionen handler om at vurdere procedurer, processer og kontroller. En ordentlig mundfuld og den gav mig anledning til at tænke lidt over, hvor fokus bør være fremover

Der er mange lag i en organisation – også vores. Ét er at have en politik, noget andet er om intentionen bag formuleringen også lever i hverdagen. Gør hver enkelt person det rigtige? Gør afdelingen, landet, koncernen?

Selv om ISAE 3402 lyder som eksakt videnskab, så er hverdagen jo beskidt og kompleks, og i sidste ende handler det her om kultur, ledelse og mennesker.

Deregulering i vælten

Lige nu er deregulering af data, AI og digitalisering en slags makro-trend. Selv statsministeren svingede sig i nytårstalen op til at citere talemåden om, at USA innoverer, Kina kopierer og Europa regulerer.

Og den logiske kæde siger så efterfølgende, at vi skal deregulere, og så skal den teknologiske innovation og værdiskabelse nok tage fart.

Så enkelt er det bare ikke.

Mange virksomheder har givetvis svært ved at prioritere compliance-opgaven i bredeste forstand.

Ikke mindst på it-området, hvor opgaverne tårner sig op, og hvor det er svært at følge med. Når erhvervsorganisationer kæmper mod omfattende regulering, har det derfor klangbund ude i virksomhederne.

AI breder sig som ukrudt

Men sandheden er, at vi er pisket til at integrere evaluering, test og risikotænkning i hverdagen og den skal være så tæt på forretningen som muligt.

AI-bølgen forstærker behovet, fordi potentielt autonom eller blot uforklarligt output kan koste dyrt på den lange bane.

Når vi bruger AI, øger vi risikoen for datalæk, bias, ukorrekte beslutninger og manglende sporbarhed. Uden klare retningslinjer kan uansvarlig brug føre til juridiske, etiske og omdømmemæssige problemer.

Omvendt kan vi styrke governance ved at gennemføre en AI-politik, som definerer roller og ansvar, sikrer transparens, indfører risikovurderinger, auditerer AI-systemer løbende og uddanner medarbejdere i ansvarlig brug.

Centralt er at skabe et kontrolleret rammeværk, der balancerer innovation med sikkerhed og compliance.

En hovedproblemstilling er jo, at AI-chatbots breder sig som ukrudt i et staudebed. Hurtigt, effektivt og planløst.

Vi har måske nok en koncernpolitik om at bruge CoPilot, men Anne flirter med DeepSeek, mens Peter skriver kode med brug af Cursor.

Centralisme eller laissez faire

Styring og kontrol med dette kludetæppe af AI, som vil mushroome hurtigt og uforudsigeligt i de kommende år, er en svær opgave.

Hård centralisme med rigide regler vil komme på bagkant og medføre tab af viden om det "virkelige liv" hos Anne og Peter.

Men vi kan heller ikke vende ryggen til, fordi konsekvenserne kan blive alvorlige.

Min anbefaling er, at mindre og mellemstore virksomheder bruger især den ”cirkulære” filosofi fra større virksomheders arbejde med risikotænkning.

Test og risikovurdering skal ikke være noget, der altid kommer bagefter, og derfor måske ikke bliver til noget i kampens hede. Det skal være integreret, og det skal være alles ansvar og alles hovedpine.

Cirkulær indsats

Det er yderligere afgørende, at man arbejder direkte mod virksomhedens ønskede mål og ikke blot sætter lapper på hver enkelt stykke teknologi for sig.

Her er der inspiration at hente i rammeværket Cybersecurity Framework fra den amerikanske organisation National Institute of Standards and Technology.

Det cirkulære element ligger i at rammeværket både taler om at styre den samlede indsats, identificere følsomme områder, beskytte centrale ressourcer, opdage kritiske hændelser, respondere på hændelsen og så genskabe driften.

På AI-området fører det tilbage til læringen fra vores egen audit. Vi må som ledere bevare åbenheden og lydhørheden, når der er faglige årsager til at afvige fra en koncernpolitik.

Den viden må ikke gå tabt, for så er feltet først helt ustyrligt. Vi kommer altså til at forholde os til de risici, der følger med, at vi hver især bruger AI som aldrig før.

Både på arbejdspladsen og i hele samfundet.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    Paychex Europe

    Product Manager, AI & Shared Capabilities

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Projektleder

    Københavnsområdet

    MOLIO Erhvervsdrivende Fond

    IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S