Flash MX som klientværktøj

Flash skal ikke bare være flimrende grafikker og åbningsskærme, hvis det står til Macromedia. Med den nye version 6 af multimedieprogrammet vil firmaet slå på tromme for Flash til udvikling af tynde klienter, som kan meget mere end webgrænseflader. Og programmet indeholder mulighederne for at indfri løfterne.

Macromedias MX-strategi

Med den seneste version af Macromedias Flash-udviklingsværktøj vil firmaet markedsføre Flash som mere end et redskab til at skabe smarte forsider til websites. De rige multimediemuligheder som Flash-formatet kan byde på, har vist sig at have mindre efterspørgsel blandt slutbrugerne, end designerne måske kunne forvente.

I stedet skal Flash-udviklerne sættes i stand til at udvikle tynde web-klienter, som byder på mere end hvad websider kan præstere. I stigende grad ses det, at programmer i enterprise-klassen, som ERP-, CRM- og CMS-systemer, kommer med webbaserede grænseflader, men HTML-sider er ikke særlig godt gearet til at skulle virke som applikationsgrænseflade. Det er her, at eksempelvis Visual Basic og Java vil spille en større rolle, og Macromedia vil altså også med på vognen.

Macromedia vil gerne strække sig ind i udviklermiljøet, men Flash er stadig primært et multimedieværktøj, der til gengæld kan levere en type af brugeroplevelser, som er sværere at udvikle med egentlige programmeringsværktøjer.

Med Flash MX prøver Macromedia at gøre programmet til et klientværktøj, selvom produktets rygrad stadig er forankret i grafik og interaktivitet. Flash er det første produkt, som indgår i Macromedias nye MX-strategi, hvor firmaet meget fornuftigt forsøger at få en fod indenfor i den verden, som er ved at blive udstukket af arkitekturerne J2EE og .Net.

Senere vil Macromedias øvrige produkter på klient- og serversiden følge efter. Hvis nogle skulle spekulere på, hvad MX står for, så tilstår Macromedia ganske frejdigt, at det blot er et navn uden nogen dybere betydning.

Brugerfladen
Brugerfladen har fået et løft med flere konfigurationsmuligheder. Paletter kan dokkes og minimeres, og en Property Inspector, som også kendes fra andre af Macromedias programmer, giver kontekstafhængig tilgang til de forskellige elementers egenskaber.

Den nye strategi kan ses allerede når programmet startes op for første gang. I en dialog får man muligheden for at vælge imellem en opsætning af programmets brugerflade rettet imod designere, og en udgave rettet imod udviklere. Det er nu ikke fordi, der er den store synlige forskel i mellem opsætningerne, så måske er det mere et signal fra producentens side.

Forbedret debugging

Den nye version byder på et forbedret set brugerfladeelementer (kontroller) som kendes fra gængse softwareudviklingsprodukter, så som combobokse, liste-elementer og meget andet. Ligesom Javas Swing-GUI-miljø, har udviklerne af Flash fundet det nemmere at skabe et eget sæt af kontroller, som fremstår ens uanset hvilken platform, afspilleren befinder sig på.

Det JavaScript-lignende scriptingsprog ActionScript er forbedret på en række punkter, som forbedret eventhandling. Debuggeren, som blev introduceret i version 5, har fået et væsentligt løft, og al kode kan redigeres i et vindue, i stedet for separate vinduer for de grafikelementer, scriptet er tilknyttet, på samme måde som i Dreamweaver. Det letter arbejdet med at afluse koden.

Der er mere fokus på scripting i Flash MX.

Streaming video

Shared Objects er en ny funktion, som giver mulighed for at gemme data på brugerens computer, på samme måde som det kendes fra cookies i webbrowsere. Den nye Flash-afspiller er som standard sat op til at kunne gemme op til 100 kilobyte lokalt, per website.

Værktøjer og video
Flash har nu integreret understøttelse af video i form af den velrenommerede Sorensen Spark codec. Video kan importeres i standardformater som QuickTime, AVI og MPEG, som så kan streames.

En tilføjelse som vil glæde dem, der benytter vektorgrafikprogrammer, er et transformationsværktøj, som det kendes fra Illustrator og Freehand, hvor vektorgrafikker kan skaleres, roteres og forvrænges.

Flash for udviklere
Flash er i bund og grund et multimedieprogram, som stadig primært vil appellere til grafikere og multimedieudviklere. I modsætning til forrige version, hvor programmets scripting-muligheder primært var rettet imod grafik, giver den nye version mulighed for at bygge rudimentære klienter.

Det gør dog ikke Flash til en direkte konkurrent til eksempelvis Java og Visual Basic, men giver alligevel mulighed for at bygge væsentligt mere avancerede flash-applikationer en tidligere.

Det er næsten ærgerligt, at Macromedia ikke har indbygget et SOAP-objekt, da flash som front-end til webtjenester virker om en indlysende anvendelse, som firmaet Media Revolution har demonstreret.

Macromedia Flash MX til Windows og Macintosh er set til 4.799 kroner uden moms. En fuldt funktionel prøveversion kan downloades fra firmaets hjemmeside.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS