De unge vender ryggen til datalogi

Mens Danmarks it-selskaber skriger efter nye medarbejdere, vender de unge ryggen til datalogi-uddannelserne. IT-Branchen og branchefællesskabet ITEK kalder situationen katastrofal for dansk erhvervsliv.

Mens industrien skriger efter dataloger, rasler antallet af ansøgere til landets datalogiuddannelser ned med alarmerende hast.

Det viser en rundringning til landets universiteter, som Computerworld har foretaget.

Københavns Universitet, Syddansk Universitet og Aarhus Universitet har i gennemsnit oplevet et fald på omkring 20 procent i antallet af unge, der har søgt datalogi som førsteprioritet i forhold til sidste år.

Dybt bekymrende

- Udviklingen er dybt bekymrende ikke bare for it-branchen, men også for samfundet som helhed. It er fremtiden, og datalogerne er nærmest grundstenen i den fremtid, så det er et kæmpe problem, hvis der ikke er nok af dem, siger Michael Stranau, der er chefkonsulent i brancheforeningen IT-Branchen.

Han kalder de unges manglende interesse for "katastrofal."

- Datalogi er en essentiel ting for fremtidens it-samfund, uddyber han.

Få gider datalogi

Computerworlds rundringning til landets datalogi-uddannelser viser, at universiteterne generelt kæmper med færre ansøgere til datalogi.

Syddansk Universitet har i år kun haft 24 førsteprioritets-ansøgere mod 33 sidste år.

På Aarhus Universitet har 88 personer i år haft datalogi-studiet som førsteprioritet, mens antallet sidste år var 106.

På Københavns Universitet har 79 personer i år søgt datalogi som førsteprioritet mod 92 sidste år.

Kun Aalborg Universitet har oplevet en fremgang i antallet af ansøgere. Her har 46 personer i år haft datalogi som førsteprioritet mod 30 sidste år.

En katastrofal udvikling

Tom Togsverd, direktør i ITEK under Dansk Industri, ser meget alvorligt på situationen.

- Det er jo et krisetegn, at så få søger ind. Virksomhederne har brug for dataloger, og behovet vil helt sikkert vokse, så det vil give problemer for virksomhederne, hvis de ikke kan få fat i dataloger, som kan gå i dybden med meget specifikke opgaver, siger Tom Togsverd.

Han mener, at de danske datalogi-uddannelser skal kigge studieordninger efter i sømmene.

- Der skal mere fokus på arkitektur og design frem for blot ren programmering. Studierne skal på eller anden måde relanceres, og måske de også skal hedde noget andet, så de appellerer til de unge på en lidt anden måde, mener Tom Togsverd.

Samme melding kommer fra Michael Stranau, der er chefkonsulent i IT-Branchen, som organiserer 330 danske it-virksomheder.

- Der er høje lønninger og masser af arbejde at hente for dataloger, og der må være noget galt, når der alligevel ikke er flere, der søger ind, siger Michael Stranau.

En rapport fra Danmarks Evalueringsinstitut har tidligere anbefalet, at datalogiuddannelserne skal blive bedre til at forklare unge, hvad uddannelserne egentlig går ud på.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Jyske Bank

    Datawarehouse-udvikler

    Københavnsområdet

    BEC

    Risk Officer

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS