TDC: Lynhurtig ADSL klar om få dage

Mere end en million danskere får adgang til 20 megabit ADSL fra på mandag. TDC vil med hurtig DSL udfordre elselskabernes fiberplaner.

TDC åbner en ny front i krigen om det danske bredbåndsmarked, når selskabet fra næste uge lancerer en ny generation af forbindelser, der tilbyder download-hastigheder på op til 20 megabit per sekund gennem et almindeligt kobberkabel.

Teknologien bag produktet er den såkaldte ADSL2+ standard - en videreudvikling af ADSL teknologien, der dominerer på det danske marked for bredbåndsforbindelser.

Ved udgangen af 2005 var der ifølge IT- og Telestyrelsen godt 835.000 abonnenter i Danmark på forskellige former for ADSL, der bygger på en opgradering af kobberkablet.
Det svarer til lige knap to tredjedele af alle danske bredbåndsforbindelser.

Smalt marked

Til at begynde med forventes det, at godt 40 procent af landet - det er omkring en million husstande - vil få adgang til de nye tophastigheder fra TDC.

I forbindelse med udbygningen af nettet vil TDC gradvist tilbyde ADSL2+ til flere husstande og sigter på, at over 90 procent af landet om tre til fire år vil have adgang til hastigheder på op til de 20 Mbit/s.

Det er i udgangspunktet et relativt smalt marked, det nye produkt henvender sig til, idet hovedparten af de danske ADSL-forbindelser fortsat er meget langsomme.

Omkring 70 procent af forbindelserne har en hastighed på to Mbit/s eller derunder, og mindre end 10 procent af ADSL abonnenterne har forbindelser, der kører hurtigere end 4 Mbit/s.

Prisen på det nye produkt, der har en upload hastighed på en megabit per sekund, er 899 kroner om måneden. Til sammenligning skal Cybercity, der er landets næststørste ADSL udbyder, have 799 kroner om måneden for sit ADSL Pro produkt med en hastighed på 8 Mbit/s.

Oprustningen på DSL-fronten kommer på et tidspunkt, hvor TDC kan imødese voksende konkurrence på bredbåndsområdet fra blandt andet elselskabernes nye fibernet.

Fiber en sjældenhed

TDC har en andel på over 70 procent af markedet for ADSL, mens selskabets andel af markedet for forbindelser over kabelmodem er godt 40 procent.

Direkte fiberadgang er fortsat en sjældenhed med knap 12.000 forbindelser ved udgangen af 2005, men en række elselskaber arbejder på ambitiøse fiberprojekter i dele af landet.

Næste træk fra TDCs side bliver formentlig introduktionen af en endnu hurtigere teknologi, den såkaldte Very high bit rate DSL, eller VDSL2, der arbejder med en hastighed af op til 50 Mbit/s, eller endda 100 Mbit/s, hvis man anvender to sæt ledninger.

Ericsson meddelte sidste uge, at man har leveret VDSL2 udstyr til TDC, der indleder forsøg med teknologien på udvalgte centraler senere på året.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS