JPEG ikke patentfri

Et amerikansk firma hævder at have patent på elektronisk overførsel af JPEG-billeder. Sony har allerede betalt firmaet 15 millioner dollar i licens.

Indhold

Et amerikansk firma, Forgent Networks, vil opkræve licens for overførsel af billeder i det udbredte JPEG-format, skriver nyhedstjenesten The Register.

Firmaet hævder at have et patent, som giver dem ret til dette. Firmaet fik patentet, da det opkøbte et andet firma, Compression Labs, i 1997. Compression Labs fik patentet i 1986, men har aldrig forsøgt at inddrive licens.

I sidste uge meddelte Forgent Networks, at firmaet vil opkræve licens i alle tilfælde, hvor JPEG-billeder bliver overført elektronisk, med undtagelse af satellit-transmissioner.

I meddelelsen fremgår det, at firmaet mener, at patentet er gældende i forbindelse med browsere, håndholdte computere, digitalkameraer, telefoner og scannere.

Ifølge firmaets seneste indberetning til det amerikanske børstilsyn fremgår det, at Sony har betalt 15 millioner dollar i licens. Dette skal ses i forhold til, at firmaets omsætning i samme kvartal var på 22 millioner.

Samme indberetning meddeler også, at firmaet opsøger tilsvarende aftaler med andre firmaer inden for mange industrier, skriver The Register.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis