Inkjet-teknologi skal køle mikrochips

HP vil køle processorer ved at sprøjte kølevæske på dem, på samme måde som blæk sprøjtes på papir fra en inkjet-printer.

Nyhed

De store IT-firmaer er begyndt at tage computernes varmeproblemer alvorligt. Blandt andre Hewlett-Packard (HP) arbejder på en række teknologier, der skal hjælpe til med at fjerne varmen fra de ophedede systemer.

Mest spændende er planerne om at benytte inkjet-teknologi til afkøling af mikrochips. Forskerne hos HP kan få en ombygget blækpatron til at sprøjte et ikke-ledende kølemiddel direkte på de varmeste områder af chippen. Mængden af kølevæske, dens retning og dens hastighed, når den forlader kølepatronen, kan kontrolleres helt præcist.

Kølevæsken fordamper, når den rammer chippen, og chippen afkøles. Dampen opsamles, fortættes og ledes tilbage til patronen.

HP har også udviklet varmefølsomme robotter, der kører rundt i de store datacentre og leder efter overophedede områder. Robotterne kan så give besked til køleanlægget om at øge ventilationen bestemte steder. HP regner med, at sådanne robotter kan gøre kølingen så effektiv, at man kan spare 25 procent på omkostningerne til køling.

Bedre kølesystemer er en nødvendighed, idet strømforbruget og dermed også varmeudviklingen fra mikrochips stiger støt. Man kan imidlertid også prøve at løse problemet ved at udvikle mindre strømkrævende systemer, og det arbejder IBM på i samarbejde med det amerikanske militær. Den historie kan man læse mere om på Computerworld Online.

Læses lige nu

    Octocube Games ApS

    CIFI Developer

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Cloud Operations Manager (Azure)

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Windows Server specialist

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS