Danske bankcentraler jager pirater i fællesskab

Hele den danske finanssektor står sammen, når det gælder kampen mod hackere og angreb på bankernes it-systemer.

Vinterens phishing og netsvindel mod danske netbankkunder har fået bankernes driftscentraler til at samarbejde i et hidtil uset omfang.

"Vi har haft et eksemplarisk samarbejde med stor åbenhed mellem både bank-it-centralerne og Finansrådet," siger Erik Jakobsen, der sidste år afløste Jørgen Giversen på posten som administrerende direktør for SDC (tidligere Sparekassernes DataCenter).

Tjener til ære

Han fortæller, at der bestemt er ting, som SDC ikke har lyst til at vise konkurrenterne, men når det drejer sig om kampen mod hackere og phishere, er der ingen, som holder kortene tæt til kroppen.

"Det tjener sektoren til ære, at vi er i stand til at være så åbne overfor hinanden, når det gælder sikkerheden," mener Erik Jakobsen.

Danske banker har brugt flere millioner kroner ekstra på sikkerhed i forbindelse med de seneste måneders øgede hackeraktivitet.

Fortsætter angrebene med samme styrke, kan det koste banker og datacentraler omkring 40 millioner kroner i år.

Vækst og fald

SDC-koncernen havde sidste år en markant vækst i omsætningen med et næsten lige så markant fald i overskuddet.

"Faldet i overskuddet hænger sammen med, at vi havde ekstraordinære indtægter i 2005 fra salg af de aktier, vi havde i sikkerhedsvirksomheden Setec, og en sådan ekstraordinær indtægt havde vi ikke i 2006," forklarer Erik Jakobsen.

Stigningen i omsætningen har direkte forbindelse til, at 2006 var det første hele år med SDC's store udenlandske driftskunde - 85 norske Sparbanker.

"De norske banker har valgt at betale hele regningen på en kvart milliard i ét hug for den udvikling, vi har foretaget i deres systemer for at sikre, at vi kan cleare deres betalinger, og at deres såkaldte minibanker virker," siger Erik Jakobsen.

Han forventer derfor, at omsætningen i indeværende regnskabsår lander et par 100 millioner kroner lavere end i 2006, og at resultatet balancerer lige omkring nul.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere