Samsung klar med hurtigere hukommelse i 2008

Samsung Electronics vil i 2008 påbegynde en masseproduktion af en ny type chip til grafikkort, der forbruger mindre energi og samtidig er væsentlig hurtigere end de nuværende.

Computerworld News Service: De nye chips, med navnet GDDR 5(Graphics Double Data Rate), kan overføre data med en hastighed på 6G bps (bits per sekund).

GDDR4-chips har en hastighed på 3,2G bps og er i dag de hurtigste på markedet.

Hastighedsforøgelsen virker endnu mere markant, hvis den sammenlignes med GDDR3, der er den mest anvendte chip i dagens grafikkort. Den leverer 1,6G bps.

Større detaljeringsgrad

Den forøgede overførselshastighed betyder, at GDDR5 kan overføre op til 24G bytes per sekund, lyder det fra Samsung.

GDDR3 og GDDR4 kan behandle henholdsvis 6,4 og 9,6G bytes per sekund. Den højere ydelse i GDDR5 betyder en større detaljeringsgrad i billedet.

Samsung siger, at de nye chips anvender en spænding på 1,5 volt, hvilket skulle gøre dem cirka 20 procent mere energieffektive end GDDR3-chips.

Samsung har udsendt test-eksemplarer af chippen til grafikkortproducenterne, og forventer at starte en egentlig masseproduktion i første halvår af 2008.

GDDR5 vil først ramme markedet for spilentusiaster, der er parate til at betale en høj pris for forbedrede grafiske gengivelser. Samsung har endnu ikke prissat chippen.

Oversat af Bo Madsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere