Flot Mandrake 9.1

Den forrige version 9.0 skuffede på en række punkter, men hjørnerne er blevet glattet ud i den nye version, som byder på den mest velfungerende udgave af KDE-skrivebordet, som vi har set hidtil. Installationsrutinen er blevet gjort en anelse nemmere, og med Mandrakes opdateringsprogram er det simpelt at lukke sikkerhedshullerne og opdatere programmerne.

Nem netværksinstallation

Den forrige version af Mandrake 9.0, som kom sidste efterår, skuffede på en række punkter. Problemerne i den version var blandt andet koks i installationsprocessen, rod i menuerne og de sædvanlige problemer med skrifttyper, som ikke renderer ordentligt.

Men på det lidt mere end det halve års tid, som er gået siden 9.0, har franske MandrakeSoft tilsyneladende fået styr på sagerne. Hjørnerne er blevet strøget, og den nye Mandrake kan sagtens måle sig med Red Hat 9, som ellers er vores foretrukne Linux-distribution for tiden.

Vi installerede Mandrake 9.1 via netværk fra det danske spejl Darenet.dk, og installations­processen, som er blevet en smule nemmere, gik helt smertefrit.

Det første, man lægger mærke til efter opstarten af det nye styresystem, er skrivebordstemaet Galaxy, som godt kan konkurrere med Red Hats Bluecurve. De tidligere problemer med skrifttype-rendering er pist borte, og menuerne er pænt ordnede og ganske velstrukturerede.

Mandrake 9.1 er en ganske køn affære.

Som standard benytter Mandrake 9.1 KDE som skrivebord, og da vi for nylig kiggede på distributionen Suse 8.2, oplevede vi marginale ydelsesproblemer i skærmopdateringen. Disse problemer så vi ikke skyggen af under Mandrake 9.1, selv om der er tale om samme udgave af KDE-version, nemlig version 3.1. Vi skal ikke gøre os kloge på, hvorfor det forholder sig sådan, men sådan er det altså.

Galaxy-temaet gennemsyrer alle dele af skrivebordet, og det er helt sikkert den pæneste og nemmeste KDE-udgave, som vi har set endnu.

Gnome og et par andre skriveborde følger også med, men det er KDE-skrivebordet, som der er kræset for.

Eventuelle Windows-partitioner bliver monteret automatisk.

Programudbud

Programmerne

Programudbuddet i Mandrake 9.1 ligger et eller andet sted i mellem Suses overflødighedshorn og det mere skrabede (men velvalgte) udbud, som man bliver budt af Red Hat.

Mandrake holder fast i den gamle Linux-tradition med at pakke adskillige programmer som kan det samme, og det er vi ikke så glade for. Førstegangsbrugerne vil nemlig blot blive forvirrede over de mange programmer, og de brugere, som foretrækker en bestemt favorit, kan sikkert selv finde ud af at installere det.

Ellers består programudvalget stort set af gamle kendinge i nye versioner: GIMP, OpenOffice 1.0, og de fleste K-programmer, hvis man holder mere af dem end OpenOffice-programmerne. Men udbuddet er altså ikke i klasse med Suse 8.2, hvis udvalg vi vurderer som bedre og bredere end det, som Mandrake 9.1 byder på.

MandrakeSoft har dog pænt ordnet de forskellige tilbud i menuerne, så det er nogenlunde til at holde styr på. Og programmernes ofte lidt kryptiske navne i menuerne er forklaret i parentes ved siden af programnavnet.

Mandrake har også et udmærket installationsværktøj, men det er ikke så nemt for begyndere at opsætte andre kilder end dem, som ligger til grund for installationen, altså cd eller FTP-spejl. Her er for eksempel Linux-firmaet Ximians Red Carpet-installationsprogram en hel del bedre.

Mandrakes installationsværktøj er nemt at bruge.

Mandrake 9.1 indeholder også software-opdateringsprogrammet Mandrake Opdater, der som navnet siger, kan opdatere systemet. Man kan vælge imellem fejlrettelser og sikkerhedsopdateringer. Ligesom det almindelige installationsværktøj kræver det, at man har opsat et FTP-spejl som kilde, og det vil være en tærskel for nye brugere.

Mandrake 9.1 er på trods af den lille forskel i nummerering et stort skridt fremad for Mandrake. Som skrivebords-Linux synes vi dog, at Red Hat 9 placerer sig marginalt foran den nye Mandrake, og det er på baggrund af Red Hats flotte BlueCurve-indretning af skrivebordet og den fornuftige integration med Gnome-skrivebordet. Men når det er sagt, er Mandrake 9.1 absolut en overvejelse værd, både for førstegangsbrugerne og de garvede.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura