HK melder IT-Branchen til Konkurrencestyrelsen

Fagforeningen HK vil have Konkurrencestyrelsen til at vurdere, om en vejledning i brugen af jobkarteller på IT-Branchens hjemmeside strider mod loven.

Artikel top billede

Det er ikke i orden at binde it-folk med klausuler om, hvor de kan få ansættelse, mener HK. Foto: Justin Horrocks/iStockphoto

Fagforeningen HK beder nu Konkurrencestyrelsen kigge på IT-Branchens vejledning om jobkarteller.

HK mener, at det kan være et brud på konkurrenceloven, at foreningen på sin hjemmeside har en vejledning liggende om, hvordan virksomheder kan lave de såkaldte jobkarteller, hvor arbejdsgiverne aftaler ikke at ansætte hinandens medarbejdere.

På hjemmesiden findes også et konkret udkast til, hvordan en klausul skal formuleres.

"Jobkarteller kan stride mod konkurrenceloven og der gælder særlige forhold for brancheorganisationer, når det gælder koordering af priser på markedet og i dette tilfælde koordinering af arbejdskraften.

En praksis med jobklausuler styret af en brancheorganisation kan sætte en reel konkurence mellem virksomhederne ud af kraft," siger konsulent Morten Skov fra HK.

Dobbeltmoral

Konkurrencestyrelsen har netop selv i den seneste konkurrenceredegørelse fra 2007 peget på de skærpede krav, der er til brancheorganisationers adfærd i forhold til konkurrencereglerne, peger Morten Skov på.

Han har derfor henvendt sig til Konkurrencestyrelsen, der må afgøre om vejledningen strider mod konkurrenceloven.

"Vi synes ikke, at det klæder IT-Branchen indirekte at opfordre til brugen af klausuler. Det virker især besynderligt, fordi man det ene øjeblik råber op om arbejdskraftmangel, og det andet øjeblik ikke går af vejen for at opfordre til medlemsvirksomhedernes stavnsbinding af deres ansatte. Det er dobbeltmoralsk og skadeligt for arbejdsmarkedet og samfundsøkonomien," siger han.

It-Branchen afviser

Hos IT-branchen undrer man sig over anmeldelsen, som man endnu hverken har hørt til fra Konkurrencestyrelsen eller HK.

"Vejledningen er ikke i strid med konkurrencelovgivningen, så HK må være i en vildfarelse," siger underdirektør Jette Baade fra IT-Branchen.


"Vi føler os undrende overfor, at vejledningen i sig selv, skulle være i strid med konkurrencelovgivningen. Der er ikke tale om opfordring til branchen, men derimod om et sæt etiske retningslinjer.

Vejledningen er udarbejdet for at imødekomme den stigende kritik af hemmelige jobklausuler," siger hun.

Formålet er dels at sikre gennemsigtighed ved medarbejderens kendskab til aftalernes eksistens, dels at indsnævre brugen af jobklausuler, således at medarbejderens ønske om et jobskifte ikke hindres, og mobiliteten på arbejdsmarkedet sikres i videst muligt omfang, forklarer hun.

Venter utålmodigt

For nylig sagde flere vrede politikere, at de var trætte af, at Konkurrencestyrelsen endnu ikke har grebet ind mod jobkarteller.

Styrelsen har ellers vidst i flere år, at jobkartellerne kan stride mod konkurrenceloven.

Dagen efter de vrede politikere udtrykte deres utålmodighed i Computerworlds spalter, fremsatte beskæftigelselsesminister Claus Hjort Frederiksen et nyt lovforslag, der skal forbyde jobkarteller.

Denne gang lader det til, at lønmodtagerne er sikret økonomisk kompensation og skal kende til aftaler, der binder dem til jobbet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job