HK melder IT-Branchen til Konkurrencestyrelsen

Fagforeningen HK vil have Konkurrencestyrelsen til at vurdere, om en vejledning i brugen af jobkarteller på IT-Branchens hjemmeside strider mod loven.

Artikel top billede

Det er ikke i orden at binde it-folk med klausuler om, hvor de kan få ansættelse, mener HK. Foto: Justin Horrocks/iStockphoto

Fagforeningen HK beder nu Konkurrencestyrelsen kigge på IT-Branchens vejledning om jobkarteller.

HK mener, at det kan være et brud på konkurrenceloven, at foreningen på sin hjemmeside har en vejledning liggende om, hvordan virksomheder kan lave de såkaldte jobkarteller, hvor arbejdsgiverne aftaler ikke at ansætte hinandens medarbejdere.

På hjemmesiden findes også et konkret udkast til, hvordan en klausul skal formuleres.

"Jobkarteller kan stride mod konkurrenceloven og der gælder særlige forhold for brancheorganisationer, når det gælder koordering af priser på markedet og i dette tilfælde koordinering af arbejdskraften.

En praksis med jobklausuler styret af en brancheorganisation kan sætte en reel konkurence mellem virksomhederne ud af kraft," siger konsulent Morten Skov fra HK.

Dobbeltmoral

Konkurrencestyrelsen har netop selv i den seneste konkurrenceredegørelse fra 2007 peget på de skærpede krav, der er til brancheorganisationers adfærd i forhold til konkurrencereglerne, peger Morten Skov på.

Han har derfor henvendt sig til Konkurrencestyrelsen, der må afgøre om vejledningen strider mod konkurrenceloven.

"Vi synes ikke, at det klæder IT-Branchen indirekte at opfordre til brugen af klausuler. Det virker især besynderligt, fordi man det ene øjeblik råber op om arbejdskraftmangel, og det andet øjeblik ikke går af vejen for at opfordre til medlemsvirksomhedernes stavnsbinding af deres ansatte. Det er dobbeltmoralsk og skadeligt for arbejdsmarkedet og samfundsøkonomien," siger han.

It-Branchen afviser

Hos IT-branchen undrer man sig over anmeldelsen, som man endnu hverken har hørt til fra Konkurrencestyrelsen eller HK.

"Vejledningen er ikke i strid med konkurrencelovgivningen, så HK må være i en vildfarelse," siger underdirektør Jette Baade fra IT-Branchen.


"Vi føler os undrende overfor, at vejledningen i sig selv, skulle være i strid med konkurrencelovgivningen. Der er ikke tale om opfordring til branchen, men derimod om et sæt etiske retningslinjer.

Vejledningen er udarbejdet for at imødekomme den stigende kritik af hemmelige jobklausuler," siger hun.

Formålet er dels at sikre gennemsigtighed ved medarbejderens kendskab til aftalernes eksistens, dels at indsnævre brugen af jobklausuler, således at medarbejderens ønske om et jobskifte ikke hindres, og mobiliteten på arbejdsmarkedet sikres i videst muligt omfang, forklarer hun.

Venter utålmodigt

For nylig sagde flere vrede politikere, at de var trætte af, at Konkurrencestyrelsen endnu ikke har grebet ind mod jobkarteller.

Styrelsen har ellers vidst i flere år, at jobkartellerne kan stride mod konkurrenceloven.

Dagen efter de vrede politikere udtrykte deres utålmodighed i Computerworlds spalter, fremsatte beskæftigelselsesminister Claus Hjort Frederiksen et nyt lovforslag, der skal forbyde jobkarteller.

Denne gang lader det til, at lønmodtagerne er sikret økonomisk kompensation og skal kende til aftaler, der binder dem til jobbet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen