Fagforeninger vil hjælpe fanget ERP-specialist

HK vil have Konkurrencestyrelsen til at undersøge sagen om en ERP-specialist, der blev hindret i at søge job hos et rekrutteringsbureau. Hele branchen skal reguleres, mener fagforeninger.

Artikel top billede

Johnny Carlsson fik afslag på at søge nye udfordringer gennem det rekrutteringsbureau, der havde skaffet ham hans nuværende job. Foto: Torben Klint.

Fagforeningen HK vil hjælpe ERP-specialisten Johnny Carlsson, der føler sig fanget af et headhunter- og rekrutteringsbureau.

HK vil nu have undersøgt, om rekrutteringsfirmaet spærrer markedet, og dermed bryder konkurrenceloven.

"Man må formode, at rekutteringsbureauets kunder har en interesse i at holde på de folk, de får anvist, og derved får rekvirentvirksomhederne indirekte bureauet til at opretholde en opdeling af markedet," forklarer
konsulent Morten Skov fra HK.

"Hvis der derved sker en begrænsning af konkurrencen, kan det ikke være i overensstemmelse med lovgivningen," siger han.

Han mener desuden, at det er forkasteligt, at medarbejdere bliver låst på nogen som helst måde på arbejdsmarkedet.

"For os strider det mod alle begreber om personlig frihed og mulighed for at gøre karriere," forklarer Morten Skov.

"Jeg tvivler på, at de, som headhuntes, i virkeligheden er klar over, hvad de går ind til, når de samtidig låses i deres frie jobvalg. Reelt låser virksomhederne jo arbejdskraften og det i en tid med postuleret arbejdskraftmangel. Det hænger jo slet ikke sammen," siger han.

Ventet i årevis

Om Konkurrencestyrelsen vil tage sagen op, er vanskeligt at sige, vurderer Morten Skov.

"Men i og med at ERP-konsulenten er trådt åbent frem, og
rekutteringsbureauet og virksomhederne er kendte, er der ingen hindringer for en nærmere granskning af forretningsmodellen," siger han.

Tidligere har Computerworld beskrevet, hvordan Konkurrencestyrelsen i årevis har ignoreret, at jobkarteller kan stride mod konkurrenceloven, men at styrelsen for nylig trods alt har efterlyst tips om karteller, der måtte låse markedet.

Senest har styrelsen da også i en afgørelse, givet et klart hint om, at man vurderer, at forhold, der spærrer jobmarkedet, strider mod konkurrenceloven.

Fortsættes...

Spørgsmål om hemmelige aftaler

HK frygter også, at der i fremtiden vil komme langt flere sager som Johnny Carlssons.

Den nye lov fra beskæftigelsesminister Claus Hjort Frederiksen (V) betyder et forbud mod alle hemmelige aftaler, men ikke når det gælder vikarbureauer.

Men HK frygter, at også rekrutterings og headhunter-bureaer fortsat må lave aftaler hen over hovedet på medarbejdere.

Spørgmålet er nemlig, om bureauerne bliver betragtet som vikarbureauer i lovens forstand.

Flere bureauer

Særligt kritisabelt er det, at det ser ud til at være fast politik i rekrutteringsbranchen, ikke at røre medarbejdere hos kunder, mener HK.

"Det er ikke i den enkelte lønmodtagers interesse at blive låst i sit frie erhvervsvalg. Hvis headhuntede medarbejdere efter offentliggørelsen af det her eksempel føler sig godt tørret, kan man godt forstå det. De vil jo
sammen med udvælgelsen være blevet bundet til en bestemt arbejdsgiver uden at være blevet informeret og uden kompensation, hvis ikke den nye lov omfatter dem", siger han.

Og Prosa bakker helt op.

"Det er ganske enkelt noget svineri, at medarbejderne ikke bliver orienteret ordentlig om de her ting," siger leder af den juridiske afdeling i Prosa, Hanne Lykke Jespersen.

Hun forklarer, at det er helt forkert at låse lønmodtagere på denne her måde, særligt når der er behov for arbejdskraft.

Hun mener, beskæftigelsesminister Claus Hjort Fredriksen må redegøre for, om rekrutteringsbureauer ligesom vikarburaer er helt undtaget den nye jobkartel-lov.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S