Danske læger europamestre i it-brug

De danske lægehuse er de flittigste it-brugere blandt praktiserende læger i EU, viser ny rapport. Der kan dog stadig strammes op på en lang række områder, påpeger Danske Regioner.

Artikel top billede

Lægerne i Danmark scorer højt på brugen af elektroniske journaler, e-recepter og generelt brug af computere og internet. Samlet set er Danmark helt i front i brugen af it inden for EU.

Det viser rapporten Benchmarking ICT use among General
Practitioners in Europe
fra EU Kommissionen, hvor 261 ud af i alt 6.789 praktiserende læger i Europa er blevet interviewet vedrørende deres brug af it i det daglige arbejde.

Danmark topper listen foran Holland, Finland, Sverige og Storbritannien som de førende nationer inden for it-brugen i EU. Lande som Grækenland, Polen og Rumænien ligger i bunden blandt de 27 medlemslande.

Stort set alle danske læger bruger en computer med internet-forbindelse, hvorimod det er under hver anden praktiserende læger, der benyttet nettet i østlande som Bulgarien, Ungarn og Rumænien.

Manglende mail-konsulationer

Selvom de praktiserende danske læger kan bryste sig af EU-undersøgelsen kan der stadig strammes op på it-brugen herhjemme, især når det drejer sig om at kunne komme igennem på telefonen til lægen om morgenen.

Et af alternativerne er mail-konsultation, som kun godt 60 procent af lægerne bruger i dag .

Det skal der strammes op på, fordi det fra 1. januar 2009 bliver obligatorisk for lægerne at tilbyde patienterne mail-konsulation som en mulighed for læge-rådgivning, når de eksempelvis skal vaccineres inden rejser til eksotiske destinationer eller have svar på blodprøver.

"Vi har stadig et stykke op til den fuldstændige brug af mail-konsultationer, men antallet er fordoblet hvert år siden den frivillige indførsel for fem år siden," siger kontorchef Lisbeth Nielsen hos Danske Regioner.

Medicinkort på vej

Hun forklarer, at e-mailkonsultationer bliver understøttet i de fleste af journalsystemer på markedet, så det er primært et spørgsmål om, at lægerne tager teknologien i anvendelse og indretter deres arbejdsgange efter nye måder at kommunikere på.

Medicinkort til forskelligt sundhedspersonale

Lisbeth Nielsen peger også på, at behovet for et medicinkort er presserende for at undgå fejlmedicinering.

"Et fælles medicinkort handler i høj grad om at have online-kommunikation mellem eksempelvis den praktiserende læge og hjemmesygeplejen, så alle parter kan se, om der er ændret i patients medicindosering," siger Lisbeth Nielsen.

Det fælles medicinkort kører via en web-service til et fælles, opdateret register, hvor lægerne derefter kan overføre oplysningerne til den lokale elektroniske patientjournal. På den måde kan alle følge med i de mindste ændringer for den enkelte patient.

Lige nu kører der pilotprojekter med det fælles medicinkort i Hovedstaden, Esbjerg og Odense.

Medicinkortet bliver også tilgængeligt for borgeren på sundhed.dk.

Forebyggelse via databaser

På længere sigt skal det være muligt for lægerne at overvåge specielle patientgrupper.

Det sker ved, at lægen tilføjer koder til de skavanker, som patienterne kommer og klager over, hvorefter lægen samlet kan trække hele sygdomsgrupper ud til overvågning fra en database.

På den måde kan de følge de patienter, som eksempelvis har fået diagnosen diabetes eller andre kroniske sygdomme, hvor det er vigtigt at følge udviklingen.

"Men på sygdomsovervågnings-området mangler vi dog stadig en del, fordi det primært er idealisterne, der koder sygdomme på nuværende tidspunkt," afslutter Lisbeth Nielsen.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S