Artikel top billede

Undersøgelse: Online-handel femdoblet i 2013

Inden udgangen af 2013 vil Asien og Vesteuropa stå for mere end 60 procent af alle klodens mobile betalingstransaktioner for digitale og fysiske varer.

Computerworld News Service: Det vestlige Europa er i øjeblikket domineret af digitale varer og tjenesteydelser, der sælges via SMS. Fjernøsten og Kina regionen (specielt Japan) er derimod allerede veletablerede i salg af fysiske varer på det mobile internet, og har været det i en årrække.

De nye tal er resultatet af en ny analyse, som Juniper Research har foretaget. Analysen skulle undersøge mulighederne for transaktioner foretaget via mobiltelefon for digitale varer (såsom musik, billetter og spil) og fysiske varer (typisk gaver og bøger).

Rapporten fokuserer på betalinger der er foretaget via SMS, WAP fakturering, Mobilt internet, direkte abonnenter samt igennem kreditkort. Rapporten omfatter betalinger for både digitale varer såsom musik, spil og billetsystemer, samt indkøb af fysiske varer - ofte gaver, bøger eller forbruger elektronik.

Juniper Research mener at værdien af de globale årlige brutto transaktioner vil være femdoblet i 2013. Billet-segmentet vil blive drevet af salg indenfor transport, sport og underholdning. Dette segment vil udgøre mere end 40 procent af den globale transaktions-værdi.

"Detailhandlere bør evaluere udbyttet af det mobile internet, og være opmærksomme på succesen ved online-handel og fænomenets salgs-genererende egenskaber.

De er nødt til at reagere hurtigt for at udnytte mulighederne, men bør samtidig sikre at de opretholder brugervenligheden overfor deres kunder, som allerede er fortrolige med online-handel fra deres hjemme-pc'er," siger Howard Wilcox, rapportens forfatter.

Oversat af Jimmie Gustafsson




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere