Flade fjernsyn fra Fujitsu Siemens

Den store sammensmeltning er på vej mellem IT og forbrugerelektronikken i hjemmet. Nu melder Fujitsu Siemens sig på banen med tre LCD-skærme, der jobber dobbelt som tv og computerskærm.

Indhold

Først annoncerede Dell modellen W1700 som en kombineret TV- og computerskærm i fladformat. Nu melder også Fujitsu Siemens sig på den ny kampplads mellem IT-producenterne og de gamle kæmper på markedet for forbrugerelektronik.

Fujitsu Siemens lancerede på Cebit den helt nye MYRICA familie af LCD-tv. Familien har tre medlemmer på henholdsvis 19, 23 og 30 tommer. Skærmene har alle en opløsning på 1280x768 punkter og kan alle vise tekst-tv.

30 tommer-skærmen har som den eneste af de tre nye skærme en digital videoport (DVI-D), mens de alle er udstyret med både antennestik, SCART-stik og RGB-porte. De tre nye skærme har alle indbyggede højttalere.

Sammensmeltningen mellem IT og forbrugereletronik er forholdsvis ny, og det er især computerens evne til at bearbejde og præsentere stort set alle slags medier, der har gjort det muligt at sætte kursen mod dagligstuen.

Omvendt har producenterne af stereoanlæg, tv, radio og lignende fundet vejen til computer-markedet gennem de perifere enheder som højttaler-produktion, tunere til indstikskort. Med JVC's introduktion af lignende skærme i marts gælder det nu også computerskærme.

Fujitsu Siemens' kombinerede tv- og computerskærme fås i tre størrelser: 17, 23 og 30 tommer. Det er den sidstnævnte model, der er vist på billedet.

Fujitsu Siemens anbefaler den mindste model, MYRICA V17-1, til sove- eller børneværelset, men med en pris på knap 6.000 kroner med moms, skal man virkelig have et stort tv-behov for at forsvare investeringen. Den vil nok i højere grad blive brugt som fleksibel tv- og computerskærm i virksomheder.

Den lille model skal konkurrere direkte med JVC?s LT-17E31BUE som vi anmelder i PC World nr. 5, og med Dells W1700, som er anmeldt i PC World nr. 4, der i parentes bemærket kommer på gaden i dag.

Modellen i midten kaldes MYRICA V23-1 og Fujitsu Siemens anbefaler den til dagligstuen. Skærmen er på 23 tommer og koster 11.999 kroner.

Fujitsu Siemens anbefaler MYRICA V30-1 til hjemmebiografen. Skærmen har en bedre kontrast (500:1) end de øvrige skærme og man kan tydeligt se billedet i hele 170 grader, både horisontalt og vertikalt. Myrica V30-1 koster knap 20.000 kroner med moms.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere