Det gør ondt at sælge sin virksomhed - jeg ved det

Klumme: Softscan er blevet solgt til Symantec. Som stifter gør det ondt at kappe navlestrengen.

Artikel top billede

Det er svært at beskrive, hvordan det føles, når ens hjerteblod pludselig forsvinder gennem ens fingre.

SoftScan har igennem de sidste syv år været mit liv - og selv om det egentlig er en succes, at SoftScan nu er solgt, er det svært at give slip.

Det er en helt ubeskrivelig proces, jeg har været igennem i de sidste syv år.

En sekt?

Jeg har oplevet de mest utrolige resultater i en virksomhed, jeg selv har skabt, dyrket, formet og levet og åndet for i en grad, hvor min egen livsfilosofi har afspejlet sig i min ledelsesstil, og hvor de fleste af mine kollegaer i dag kan karakteriseres som mine venner.

Jeg har været utraditionel, outreret, kontroversiel og er endda blevet beskyldt for at drive en sekt i min egen virksomhed.

Den åbne medarbejderkultur, jeg tror på, har vist sig at være grundlaget for den fantastiske, fremadstormende virksomhed, SoftScan udviklede sig til.

Jeg står nu tilbage med en halvflad fornemmelse af at sælge ud, selv om det egentlig ikke er sagen - jeg burde faktisk være glad.

Min daglige rutine med at kæmpe med SoftScans udvikling og presse mig selv og virksomheden til at nå nye højder er væk og erstattet af en tom følelse af, at jeg ikke har nogen mission længere.

At give sit ‘barn' videre til andre på den måde er hårdere end forventet.

En særlig kultur

Som I måske ved, havde vi i SoftScan en helt særlig kultur - vi gjorde næsten alt fælles, og vi havde blandt andet Crazy Thursdays, hvor vi klædte os ud, holdt faste møder under uret, hvor vi sang, udvekslede erfaringer eller talte frit fra leveren.

Før i tiden plejede jeg at sige, at jeg skulle begraves under uret, før jeg ville lade SoftScan glide ud af hænderne på mig.

Og alligevel blev det ikke sådan.

Har jeg ladt virksomheden i stikken?

Jeg kan godt være chokeret over, at jeg kunne gå med til salget og føler, at jeg lader hele virksomheden i stikken, men samtidig oplever jeg, at der er en forholdsvis afklaret stilhed blandt mine kollegaer lige nu.

Det siger mig et eller andet sted, at jeg måske ikke skal bekymre mig så meget, fordi min lille virksomhed måske i grunden er blevet 'voksen' og faktisk kan klare sig uden mig.

Men man føler sig unægtelig lidt unødvendig, når man har været tovholder i virksomheden i dagligdagen, og man så pludselig ikke har den samme centrale og vigtige rolle for medarbejderne.

Grebet af spændingen

Det er klart, at mine kollegaer er grebet af spændingen og har haft en masse at tænke over, men jeg kan godt blive nervøs for, at de glemmer deres gamle 'far'.

I SoftScan havde vi 47 procent af markedsandelene i Skandinavien på et meget snævert produkt, og vi så derfor to udveje, hvis vi skulle udvikle os.

Og det var enten at udvikle nye produkter eller at gå til andre markeder.

Den sidste mulighed kunne spare os ressourcer, hvis vi fandt en større muskel, så det stod os hurtigt klart, at et salg ville være en fornuftig løsning.

Det værste for mig var så, at jeg stod med disse tanker og til tider under forhandlingerne har følt, at jeg førte mine medarbejdere bag lyset - forhandlinger af denne art varer lang tid, og vi taler om, at jeg har siddet inde med viden om mine kollegaers fremtid i rigtig lang tid uden at kunne fortælle det.

En aftale er jo først en rigtig aftale, når den er underskrevet, så det har også været hårdt for mig selv, for jeg turde ikke tro på det, før kontrakten var i orden.

SoftScan kan klare sig selv

Men nu, hvor alt er faldet på plads, må jeg bare selv falde til ro og stole på, at det er den rigtige beslutning, der er truffet.

SoftScan er blevet voksen og kan sagtens klare sig selv.

Jeg håber dog stadig, at medarbejderne fra SoftScan vil huske den kultur, vi har haft, og som har været så vigtig for vores forretning.

Sammenholdet betyder mere end man tror, og god medarbejderkultur giver sig til udtryk i stor arbejdsglæde hos medarbejderne.

Jeg håber, at Symantec Hosted Services bliver glade for dem og siger et stort tak og farvel til mit gamle hjertebarn, SoftScan.

Thomas Holm Jensen er administrerende direktør i det tidligere SoftScan, nu Symantec Hosted Services.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil