Miljøvenlige BTX-pc'er fra Dell

BTX-standarden har holdt sit indtog i Dell-computerne Optiplex GX520 og GX620. De rummer i øvrigt så få skadelige stoffer, at de overholder EU's RoHS-direktiv, der ellers først træder i kraft om et år.

Indhold

Dell har lanceret et par nye pc'er beregnet til virksomheder. Optiplex GX520 og GX620 er designet efter BTX-standarden, der stille og roligt vil afløse ATX-standarden for bundkort, kabinetter og strømforsyninger.

BTX giver en mere effektiv luftgennemstrømning i kabinettet, hvilket igen betyder mindre støj, idet blæserne kan udnyttes bedre.

De nye pc'er er baseret på Intels 945G chipsæt, som lader til at blive det helt store hit i firma-pc'er. De understøtter Pentium 4 eller Celeron D og Serial ATA II harddiske.

Optiplex-pc'erne er desuden nogle af de mest miljøvenlige på markedet.

Fra 1. juli 2006 skal alt it-udstyr, der importeres til EU, overholde en samling miljøkrav, der i it-branchen omtales som RoHS-direktivet (Restriction of Hazardous Substances), og disse krav lever pc'erne op til allerede nu.

På dansk er miljødirektivet blevet til "Bekendtgørelse om begrænsning af import og salg af elektrisk og elektronisk udstyr, der indeholder visse farlige stoffer". Bekendtgørelsen kan se hos Retsinfo.

Blandt pc-producenter må Fujitsu Siemens i øvrigt siges at være i front, når det gælder om at tage hensyn til miljøet. Det er da efterhånden også et par år siden, at Fujitsu Siemens lancerede pc'er, der viste sig at overholde RoHS-direktivet og mere til. Den nye Esprimo-serie fra Fujitsu Siemens er en direkte konkurrent til Dells Optiplex-serie.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse