Folkebevægelse for WiFi til alle

Software kan skabe et gigantisk, gratis og trådløst netværk.

Indhold

Både software og ide stammer fra den argentinske grundlægger af Fon, Martin Varsavsky, og det der er tale om er dybest en bevægelse for universel deling af alle menneskers trådløse netværk.

Fon er altså en slags fildeling for trådløse netværk. Hvis man har Fon på sin computer, deler man således sin egen trådløse opkobling med andre Fon-brugere. Til gengæld får man også adgang til deres netværk.

Så vidt vi forstår, skal man helt konkret kunne bruge andres netværk over alt. Både i nabolaget, men også i andre byer og lande, så længe der blot er en Fon-bruger inden for rækkevidde.

Udover at installere softwaren, skal brugerne blot opstille deres deres personlige hotspot et sted, hvor det giver adgang til andre. Eksempelvis i vinduet.

I Fons netværk findes der tre typer brugere: Linus, Bill og Alien.

Linus er en bruger, der har et trådløst netværk, og deler dette gratis med andre. Til gengæld får vedkommende gratis adgang til alle andre Fon-brugere.

Bill er som Bill Gates. Han eller hun vil tjene penge. Alle som logger på som Bill-brugere, får penge, når andre bruger deres netværk, men de får til gengæld ikke gratis adgang til andres.

Aliens deler ikke deres egen opkobling, men kan betale for at komme på Fon-netværket. Det er især fra Aliens, at Fon skal få sine indtægter.

Varsavsky hævder over for Interworld, at WiFi gennem Fon vil gøre 3G helt overflødigt, specielt med tanke på de WiFi-baserede IP-telefoner, der er på vej på markedet.

Man kan læse mere om Fon på deres spanske hjemmeside. Næste uge åbner selskabets internationale hjemmeside, og man vil så kunne downloade programmet begge steder.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead Cloud

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    Salesforce Administrator & Application Specialist

    Uspecificeret arbejdssted

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S