Nyt bredbåndshotel på vej

En hollandsk virksomhed er ved at bygge et bredbåndshotel i Ballerup. Hotellet er for software-, video- og telefonselskaber samt Internetudbydere. De første fire kunder er i hus, og undersøgelser viser, at markedet vil vokse eksplosivt.

Af Anja Gustavsen

Bredbåndshotellet i Ballerup bliver en del af den hollandske virksomhed Interxion, der allerede har kontorer i 11 europæiske storbyer. I øjeblikket er de ved at ombygge en gammel dansk fabrik til et moderne teknologisk hotel for en kvart milliard kroner. Planen er, at bygningen skal være hotel og markedsplads for fremtidens Internetselskaber med egne data, video- og telefoniforbindelser. Den skal lægge lokaler til et indbyrdes køb og salg af minutter og båndbredde. Det skriver Berlingske Tidende onsdag.

Foreløbig er seks telekommunikations-leverandører i færd med at lægge deres kabler ind i de 10.000 kvm. fabriksbygning, og de såkaldte ?backboneleverandører?: Tele Danmark, Telia og Global Crossing står for den fiberoptik, som kunderne på bredbåndshotellet kan benytte til deres forskellige formål.

Stærk konkurrence

Fire kunder flytter ind i løbet af oktober, og selv om Interxion vil komme i stærk konkurrence med allerede eksisterende firmaer som eksempelvis franske Integra i Lyngby, Kommunedata, CSC og Uni2, tvivler ledelsen ikke på, at de vil få fuldt hus i bredbåndshotellet.

Deres selvsikkerhed bliver underbygget af en undersøgelse fra analyseinstituttet Ovum, der viser, at markedet for web- og bredbåndshoteller i Europa vil vokse eksplosivt. Fra en omsætning på 1,8 milliarder dollars i år til 12,3 milliarder dollars (cirka 106 milliarder kroner) i 2005.

Ifølge Berlingske Tidende var branchens forventninger om en 47 procents vækstrate medvirkende til, at Interxion i mandags meddelte, at firmaet netop havde udvidet bestanden af B-aktier fra 200 (1,5 milliarder kroner) til 270 millioner (cirka 2 milliarder kroner) euro.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere