En slat på 311.486 kroner efter skat er, hvad der er tilbage i kassen hos Danmarks mest besøgte internetportal Jubii, når indtægter og udgifter for det forgangne regnskabsår gøres op.
Selskabet havde i 1999/2000 en omsætning på godt 48 millioner kroner mod 26 millioner året før. Selvom årets resultat ikke lyder af meget, er det dog stadig en forbedring i forhold til 1998/1999, hvor Jubii kun formåede at tjene 231.723 kroner, når skattefar havde fået sin del af kagen.
Annoncekrise
Ligesom andre netbaserede virksomheder lider Jubii stærkt under afmatningen på det digitale annoncemarked. For at komme ud af dødvandet har selskabets ledelse iværksat en række initiativer, der gerne skulle få pengene til at fosse ind i den mere end rungende tomme pengekasse.
Et af initiativerne er et klubkoncept a la Club Lorry, hvor medlemskortet giver mulighed for rabatter på for eksempel restauranter og museer. En udvidet billeddatabase med porno til betalende kunder er også på tegnebrættet ligesom virksomheder, der optages i Jubiis søgemaskine, fremover må indstille sig på at betale for at stå der.
Jubii ejes 100 procent af det hollandske selskab Lycos Europe.