Stress: Arbejdstilsynet tager imod

Hvis virksomheden ikke har en sikkerhedsorganisation, er det en overtrædelse af Arbejdsmiljøloven. Og det kan anmeldes til Arbejdstilsynet.

Af Lis Lyngbjerg Steffensen

- Virksomheden har ansvaret for, at arbejdet kan udføres forsvarligt. Det står i bekendtgørelsen om arbejdets udførelse, og virksomheden eller ledelsen kan straffes, hvis ledelsen ikke lever op til forpligtelserne, siger Bitten Døjholt, cand.jur. og fuldmægtig i Arbejdstilsynets juridiske kontor.

Hvis Arbejdstilsynet får opringninger fra medarbejdere eller andre, der fortæller om en virksomhed, der overtræder arbejdsmiljøloven, så må Arbejdstilsynet ikke fortælle, hvem der har anmeldt virksomheden.

- Vi har pligt til bevare anonymiteten, - vi må simpelthen ikke lade navnet komme videre til andre, siger Bitten Døjholt.

Hun understreger, at enhver virksomhed med fem eller flere medarbejdere skal have en sikkerhedsorganisation. Den skal blandt andet sørge for, at enhver arbejdsplads i virksomheden kommer igennem en vurdering.

- Virksomhederne har ifølge arbejdsmiljøloven pligt til at gennemføre arbejdspladsvurderinger hos alle medarbejdere. Og det er ikke noget, man kan gøre, hvis man har lyst eller tid. Loven om arbejdspladsvurderinger trådte i kraft i (JANUAR 1999/2000) og fra da har virksomhederne pligt til at gennemføre vurderingerne, siger Bitten Døjholt.

Hvis en virksomhed ikke har en sikkerhedsorganisation eller gennemfører arbejdspladsvurderinger, kan man ringe til arbejdstilsynet. Arbejdstilsynet kan derefter besøge virksomheden og undersøge, hvordan arbejdsmiljøet er.

- Vi kan give påbud til virksomheden om at få tingene i orden, og i sidste ende, hvis tingene er meget alvorlige, kan vi bede politiet om at rejse tiltale for overtrædelse af arbejdsmiljøloven. Indtil videre har der ikke været sager eller domme om psykisk arbejdsmiljø, men det kan komme, siger Bitten Døjholt.

Arbejdstilsynet har udgivet Håndbog i Psykisk Arbejdsmiljø, der kan findes på Arbejdstilsynets hjemmeside: www.arbejdstilsynet.dk

Læs flere artikler om stress her




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere