Smugkig på Intels nye produkter

Intel er snart parat med den helt nye 45 nanometer processor, og det har fået motherboardproducenterne op på mærkerne. Få her et overblik over de mange nyskabelser og læs, hvad de betyder for dig.

Entusiastsiden Anandtech var, ligesom PC World, en tur på den store CeBIT-messe.

Her benyttede de lejligheden til at tage et grundigt kig på Intels kommende 45 nanometer processor samt de mange motherboards, der er baseret på Intels kommende serie-3 chipsets. Og der er tale om flere længe ventede fornyelser, der kan tage kampen op med Nvidias nye kraftige chipsets til Intel processorer.

Af overblikket fremgår det først og fremmest klart, at en tiltrængt nyskabelse er understøttelse af hukommelse helt op til 1333 MHz, hvor Intels tidligere topmodel 975XBX2-chipsettet officielt kun understøttede op til 800 MHz. Samtidig bliver også den nye hurtige, men dyre, DDR3 ram understøttet.

Også Robson-teknologi

De nye processorers kontakt til omverdenen, kaldet front side bussen eller FSB, bliver også hævet op til 1333 MHz. Samtidig vil motherboards med de nye serie-3 chipsets også have eSATA porte til de nyere hurtige eksterne harddiske, understøttelse for Intels Robson-teknologi samt understøttelse af DirectX10 på modellerne med integreret grafikkort.

Ifølge Anandtech vil topmodellen blive kaldt X38 og først komme på markedet i tredje kvartal 2007. Er du utålmodig vil P35, G35, G33, Q35 og Q33 være tilgængelige allerede i andet kvartal 2007.

Læs hele dækningen hos Anandtech her hvor der også er billeder af de kommende produkter. PC Worlds dækning af CeBIT med fokus på Intels kommende produkter finder du her, og en forklaring af Intels Robson-teknologi kan du finde i vores interview med Intels Jon Jadersten.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S