Smugkig på Intels nye produkter

Intel er snart parat med den helt nye 45 nanometer processor, og det har fået motherboardproducenterne op på mærkerne. Få her et overblik over de mange nyskabelser og læs, hvad de betyder for dig.

Entusiastsiden Anandtech var, ligesom PC World, en tur på den store CeBIT-messe.

Her benyttede de lejligheden til at tage et grundigt kig på Intels kommende 45 nanometer processor samt de mange motherboards, der er baseret på Intels kommende serie-3 chipsets. Og der er tale om flere længe ventede fornyelser, der kan tage kampen op med Nvidias nye kraftige chipsets til Intel processorer.

Af overblikket fremgår det først og fremmest klart, at en tiltrængt nyskabelse er understøttelse af hukommelse helt op til 1333 MHz, hvor Intels tidligere topmodel 975XBX2-chipsettet officielt kun understøttede op til 800 MHz. Samtidig bliver også den nye hurtige, men dyre, DDR3 ram understøttet.

Også Robson-teknologi

De nye processorers kontakt til omverdenen, kaldet front side bussen eller FSB, bliver også hævet op til 1333 MHz. Samtidig vil motherboards med de nye serie-3 chipsets også have eSATA porte til de nyere hurtige eksterne harddiske, understøttelse for Intels Robson-teknologi samt understøttelse af DirectX10 på modellerne med integreret grafikkort.

Ifølge Anandtech vil topmodellen blive kaldt X38 og først komme på markedet i tredje kvartal 2007. Er du utålmodig vil P35, G35, G33, Q35 og Q33 være tilgængelige allerede i andet kvartal 2007.

Læs hele dækningen hos Anandtech her hvor der også er billeder af de kommende produkter. PC Worlds dækning af CeBIT med fokus på Intels kommende produkter finder du her, og en forklaring af Intels Robson-teknologi kan du finde i vores interview med Intels Jon Jadersten.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere