DK-CERT: It-folk har også et ansvar

Klumme: De it-professionelle kan hjælpe menigmand med at få styr på it-sikkerheden, skriver Shehzad Ahmad fra DK-CERT.

Artikel top billede

I denne uge kører Netsikker nu!-kampagnen for at øge it-sikkerheden hos borgerne.

Umiddelbart tænkte jeg, at det ikke er særlig relevant for Computerworlds læsere. I er it-professionelle, og kampagnens budskab "Tænk! Bloker! Opdater!" burde være børnelærdom for jer.

Men så kom jeg på andre tanker.

For vi it-professionelle har også en pligt til at øge it-sikkerheden.

Og netop i forhold til almindelige mennesker uden særlig it-ekspertise kan vi spille en vigtig rolle.

Den spørgelystne gæst

Har du ikke tit oplevet dette: Du er til en selskabelig sammenkomst.

Du falder i snak med en af gæsterne.

Da hun hører, at du arbejder med it, har hun straks et spørgsmål klar: Hvorfor er hendes pc blevet så langsom? Er det farligt at modtage spam? Kan andre få adgang til hendes netbank?

Umiddelbart kan man godt blive lidt træt af at blive opfattet som ekspert i virus eller spam, hvis man arbejder med helt andre hjørner af it-verdenen.

Men vær tålmodig. Hvis du bruger nogle få minutter på den spørgelystne bruger, kan du måske være med til at afværge, at endnu en pc indgår i et botnet.

Henvis til web

Lad mig her komme med et lille tip: Vi kan ikke alle være eksperter i alt, og udviklingen går hurtigt inden for it-sikkerhed.
Derfor kan det være smart at besvare spørgsmålet med en henvisning til et sted, hvor spørgeren kan få et brugbart svar.

Mit råd er at henvise til websiden Opdaterdinpc.dk.

Den indeholder råd om fem emner, der alle er med til at gøre en pc sikker: Opdatering af programmer, indstilling af browser, forsvar mod skadelige programmer, firewall og beskyttelse af trådløst netværk.

Skulle det ikke være nok, er der også god information at finde på webstedet for Netsikker nu!

Opdaterdinpc.dk er et samarbejde mellem TDC, Finansrådet, Microsoft og DK-CERT i forbindelse med Netsikker nu!

Lad os i fællesskab løfte opgaven med at gøre Danmark til et mere sikkert sted.

Start med at spørge din nabo, om han har styr på opdatering og antivirus.
 
 
DK-CERT (www.cert.dk) er det danske Computer Emergency Response Team. I samarbejde med tilsvarende CERT'er over hele verden indsamler DK-CERT information om internetsikkerhed. DK-CERT udsender advarsler og tager imod anmeldelser af sikkerhedsrelaterede hændelser på internettet. DK-CERT er en tjeneste fra UNI-C, en styrelse under Undervisningsministeriet.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S