Skat smider tastselv-fupmagere på porten

Skat vil bedrageri og for mange fejlindtastninger til livs. Derfor bliver deciderede TastSelv-snydere og udlændinge udelukket fra at bruge Skats selvbetjeningsløsning.

Artikel top billede

Selv om Skats TastSelv-løsning må betegnes som den mest succesrige online-selvbetjeningsløsning i Danmark, er det fremover ikke alle, der får adgang til deres forskuds- og årsopgørelser på nettet.
 
For Skat vil med en ny kampagne forsøge at dæmme op for fejlindtastninger og decideret misbrug på hjemmesiden.
 
"Du kan ikke bruge TastSelv. Kontakt venligst Skat," lyder det således på hjemmesiden skat.dk, når en person fra risikogruppen logger på TastSelv-løsningen. 
 
Og det er skatteminister Troels Lund Poulsen (V) godt tilfreds med, efter han bebudede løsningen i foråret.
 
"Rigtig mange borgere og virksomheder benytter TastSelv helt efter bogen. Til glæde for både dem selv og Skat. Derfor vil jeg heller ikke finde mig i, at nogle enkelte misbruger systemet," lyder det fra Troels Lund Poulsen på Skats hjemmeside.
 
Rammer udlændinge
Formålet for Skat er at undgå at bruge ressourcer på først at udbetale uberettigede skatter og derefter kontrollere udbetalingerne og så genopkræve dem igen.
 
Ordningen med at tilbageholde muligheden for at logge på skat.dk med sin digitale signatur/NemID har derfor også flere målgrupper.
 
"Karantænen vil ramme både dem, der tidligere har brugt TastSelv til uberettiget at få udbetalt store overskydende skatter, men kan også bruges overfor udlændinge, som ikke er fortrolige med Skats digitale selvbetjeningsløsninger og som derfor risikerer at lave fejl i deres indberetninger," skriver Skat på sin hjemmeside.
 
Karantæneordningen er trådt i kraft den 15. oktober, hvilket vil sige, at der kan uddeles karantæner i forbindelse med forskudsopgørelsen for 2011.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos