Få helt styr på Windows 7

Den kommende tid sætter vi ekstra fokus på Windows 7, men allerede nu har vi massevis af indhold om styresystemet. Se her hvordan du sparer penge på Windows og tester, om din pc er klar til styresystemet.

Microsoft lancerer i dag Windows 7.

Vi har dog længe - ligesom mange betatestere - prøvekørt styresystemet.

Derfor har vi massevis af indhold klar til dig, hvis du vil vide mere om Microsofts nyeste software.

Du kan til at begynde med få vores dom over styresystemet, i den første anmeldelse af Windows 7.

Bagefter kan du få et indblik i en af de største nyskabelser i styresystemet: Skrivebordet.

Det har fået en tiltrængt ansigtsløftning, men hvordan ser det egentlig ud? Se ændringerne i Windows-skrivebordet her.

I Windows-bloggen, som du finder her, skriver vi små tips og tricks, og fra Microsoft optræder gæstebloggerne Mortimer Liebman, divisionschef for Microsofts Windows forretning for forbrugere i Danmark, og Nis Bank Lorenzen, marketingdirektør i forbrugerområdet hos Microsoft.

De vil skrive om den nyeste udvikling af styresystemet. Du kan allerede læse de første indlæg her.

I øvrigt kan du selv teste, om din pc er klar til Windows 7.

Du kan også spare penge på Windows, hvis du kan acceptere, at sproget er engelsk.

Op til lanceringen af Windows 7 har der været en del ballade, om styresystemet skulle leveres med eller uden browser. Det ser dog ud til at være faldet på plads nu, og du kan få overblikket over browser-valget i Windows 7 her.

Til slut kan du se, hvad Microsoft selv er mest begejstret for ved det nye styresystem.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS