Dansk direktør forlader analysehuset IDC

Analysehuset IDC skal have nye direktør. Se her hvem det er, og få samtidig Per Andersens bud på tidens vigtigste it-tendenser.

Artikel top billede

(Foto: gratis /)

Efter 14 år som administrerende direktør for analysefirmaet IDC (som er ejet af amerikanske International Data Group, der også udgiver Computerworld) og 21 års ansættelse, har Per Andersen fået nyt job i rådgivningskoncernen Capgemini. Den nye direktør i IDC begynder 1. april.
 
IDC leverer analyser af it-markedet samt forskellige typer rådgivning og konferencer om it-emner.

Per Andersen peger da også på, at det er en spændende periode, hvor han skifter direktørkontoret ud med jobbet som chefkonsulent hos Capgemini.
 
Gammel vin?
"Man kan diskutere op ad døre og ned ad stolper, om der er tale om noget nyt. Men cloud er den vigtigste tendens lige nu," siger Per Andersen, der skifter arbejdsplads ved årsskiftet. 

"De sidste femten år har jeg ofte fået spørgsmålet, hvad sker der efter internettet? Det har været svært at svare på, men vi ved det nu: Cloud," siger Per Andersen og skynder sig så at understrege:
 
"Cloud er jo et aspekt af internettet. Men det er en samlende måde at forklare effekten af de tre tendenser, der har præget informationsteknologien de seneste år: øget standardisering, øget pålidelighed og infrastrukturudvikling."
 
Vandene skilles
Ifølge Per Andersen fører den udvikling i disse år til at vandene skilles i virksomhedernes anvendelse af it.

En stadig større del af it-produkter bliver så standardiserede, at de håndteres i den generelle indkøbsfunktion, mens andre dele af it bliver stadig mere forretningsorienteret.
 
De traditionelle ERP-produkter bliver en del af virksomhedens infrastruktur, mens anvendelsen af data og hvilke applikationer eller apps, der skal bringe data ud til medarbejdere eller kunder, kommer til at fylde stadig mere.

Det skaber ifølge Per Andersen et helt nyt marked for integration af de mange typer apps.
 
Device-tendensen
Den anden side af den udvikling kalder Per Andersen for device-tendensen. Det er den tendens, der for alvor smelter forbrugerteknologi og virksomheds-it sammen.
 
"Tilsammen skaber det store udfordringer for it-branchen. Som ved hver overgang til nye måder at bruge teknologi på vil der både opstå nye virksomheder og ske en konsolidering af de eksisterende virksomheder i it-branchen," siger Per Andersen.
 
Analyserne af den udvikling hos IDC overlader Per Andersen nu til Bianca Bruhn. Hun starter som administrerende direktør for IDC Nordic den 1. april efter endt barselsorlov.
 
Samtidig vender Bianca Bruhn også tilbage til IDC Nordic, hvor hendes IDC-karriere begyndte i 1999.

Siden har hun arbejdet for forskellige dele af IDC i blandt andet San Francisco og London.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS