BLOG: Dræber 3-strikes filmbranchens bedste kunder?

Mange ulovlige downloads kan være ensbetydende med mange indkøb, viser flere undersøgelser.

Artikel top billede

I sidste uge fik den første franskmand kappet forbindelsen til internettet. Personen nægter sig godt nok skyldig i tre tilfælde af ulovlig download, men den generelle strenge tilgang til fildeling på nettet i Frankrig kan have sin bagside.

Det afslørerede HADOPIs egne tal allerede i januar.

HADOPI er navnet på det organ, som skal håndhæve loven, hvor franskmænd får kappet forbindelsen til internettet, hvis de ignorerer to advarsler og fortsætter med at downloade ulovligt. I de data, som nu er indsamlet vedrørende fildelerne, kan man se en tendens: De hyppigste forbrugere af fildeling er også den gruppe, der bruger flest penge på andre kulturtilbud.

Det er ikke første gang, at der er blevet lavet en kobling mellem ulovlig fildeling og betalingsvillighed. Det var det samme resultat i en undersøgelse, som ComON omtalte i artiklen: Fildelere er nasserøve med løse tegnebøger i 2009.

I en endnu mere aktuel undersøgelse i Tyskland fra denne sommer er resultatet det samme. Det vil sige, at mange af de personer, der vil få kappet forbindelsen eller sagsøgt for ulovlig fildeling, i realiteten burde opfattes som gode kunder.

Undersøgelsen er dog ikke officiel, fordi analysefirmaet ikke har fået lov til at offentliggøre den. Angiveligt fordi resultatet ikke matchede forventningerne hos det firma, der havde bestilt den.

 

Egne tal 

Joe Karaganis, der analyserede HADOPI-tallene, fra organisationen SSRC i foråret opsummerer det således:

"Hvis pirateri reelt er et redskab for storforbrugere til at opdage og prøve nye ting, så kan kampen mod fildeling hæmme det lovlige salg."

Om den konklusion er korrekt, afhænger af om man abonnerer på industriens argument om, at hovedparten af fildelere er nasserøve, der vil have alt gratis, eller om man hælder til det modsatte. At hovedparten af fildelerne også ofte bruger penge på kultur og underholdning?

 

Læs flere blogs her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS