Hitmans efterfølger får blandet modtagelse

Arvtageren til spilsuccesen Hitman får ikke topkarakter blandt anmelderne, men spillet Kane & Lynch indkasserer flere rosende ord.

I sidste uge kunne danske IO Interactive lancere det længeventede spil Kane & Lynch, der følge op på den massive succes med Hitman.

Nu har spillet være i hænderne på klodens kritiske spilanmeldere - og tilbagemeldingerne er lovende, selv om det ikke er blevet til topkarakter hos de største spil-hjemmesider.

Hos Gamespot.com får den nye satsning karakteren 6 ud af 10 mulige. IGN sniger sig op på 7 ud af 10. Den bedste anmeldelse finder man hos Official Xbox Magazine, der giver spillet 8 ud af 10.

Gamespots anmelder roser multiplayer-funktionen, hvor det er muligt at forråde sine medspillere, skyde dem og stikke af med deres penge og så får spillets kulisser rosende ord med på vejen.

Til gengæld er han ikke begejstret for den kunstige intelligens i spillet, og så mener han, at alt for mange sidehistorier er med til at fjerne fokus fra spillets hovedhistorie.

Desuden savner han en mulighed for at spille co-op mode online.

Hos Gamespy er man også imponeret over spillets afvekslende scenarier. Til gengæld kalder anmelderen spillet for fejlfyldt og til tider halvfærdigt.

Ifølge Børsen har det kostet over 120 millioner kroner at udvikle Kane & Lynch. Så forventningerne er høje til spillet, som IO Interactives britiske ejere har lovet at bruge 75 millioner kroner på at markedsføre.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis