Advarer mod Skype i virksomheder

Skype sniger sig langsomt og sikkert ind på et stigende antal pc'er i virksomhederne. Det skaber en potentielt alvorlig trussel mod it-sikkerheden, advarer Esec.

Billig telefoni over internettet kan have ubehagelige følgevirkninger, hvis det er en virksomheds it-netværk, der lægger krop til.

Ifølge Esec, der tilbyder overvågning af virksomhedernes it-sikkerhed, kan det øge risikoen for at hackerangreb, hvis medarbejderne har Skype installeret på deres firma-pc'er.

»Vi anbefaler virksomhederne at overveje fordele og ulemper ved Skype og fastlægge en politik på området, så man tager stilling til, om programmet er til gavn eller skade, inden det glider ind i hverdagen,« siger direktør Ole Schmitto fra Esec Security Management, i en pressemeddelelse.

Han uddyber overfor CRN, at virksomhederne må tage stilling til, om den billige telefoni er den forringede sikkerhed værd.

Ifølge Esec er der en stigende tendens til, at Skype-programmet dukker op i virksomheder af alle størrelser.

Enkelte steder benyttes programmet virksomhedsmæssigt, en del steder er programmet decideret ikke tilladt og mange steder er politikken omkring Skype endnu ikke endeligt fastlagt. Det sidste er ikke godt, påpeger Esec.

»Skype bygger på peer-to-peer-tanken. Det betyder, at en pc kan risikere at blive super-node for andre pc'er udenfor netværket. Og da Skype udnytter alle porte i netværket, skaber det en enorm mængde støj, som gør den almindelige sikkerhedsovervågning mere vanskelig,« siger Ole Schmitto.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S