Lenovo afviser sikkerhedsrisiko

Lenovos bestyrelse går nu til modangreb over beskyldningerne fra amerikanske politikere. Ledelsen afviser blankt, at virksomhedens pc'er udgør en sikkerhedstrussel.

Formanden for for Lenovo Group afviste torsdag, at Lenovos computere udgør en sikkerhedsrisiko for den amerikanske regering.

Voldsom kritik fra det amerikanske senat fik i sidste uge USA's udenrigsministerium til at fjerne 900 Lenovo pc'er fra tophemmelige netværk, og ministeriet har planer om at fjerne alle Lenovo computere fra hemmelige systemer.

Yang Yuanging, der er formand for Lenovos bestyrelse, gentog i torsdags, at den amerikanske regering intet havde at frygte fra Lenovo pc'er.

»Vi er en international virksomhed reguleret af markedet. Vores forretning er fuldkommen gennemsigtig - tillid og ærlighed er yderst vigtig for os,« sagde Yuanging til
journalister fra Associated Press.

»Jeg mener ikke, vi er en regeringskontrolleret virksomhed blot fordi Legend Holdings er vores største aktionær,« sagde Yuanging.

Legend Holdings er ejet af den kinesiske regering. Størstedelen af produktionen foregår dog stadig i USA, Mexico og Taiwan.

Flere it-analytikere giver Yuanging ret i, at Lenovos computerer ikke er mere risikable end andre mærker, men amerikanske politikere er dybt bekymrede over muligheden for at Lenovo pc'er kunne indeholde bagdøre og spyware.

»Denne beslutning ville have haft katastrofale konsekvenser for vores nationale sikkerhed, og kunne potentielt kompromitere alle vores investeringer i en sikker it-infrastruktur. Det er ingen hemmelighed, at USA er det vigtigste mål for kinesiske efterretningstjenester,« udtalte den republikanske politiker Frank Wolf til AFP i sidste uge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S