Høj PS3-pris betyder færre spil

Den høje pris på den kommende PlayStation 3 holder spiludviklerne tilbage.

Ikke kun den høje forventede pris på den kommende PlayStation 3 synes at ramme kunderne. Den høje pris betyder også, at spilproducenterne er tilbageholdende med at sende nye spil på markedet.

Da den første PlayStation i sin tid kom på markedet, og da 2eren fulgte efter, blev der spyttet spil ud i lange baner. Men det ser ud til at blive anderledes nu. I Japan, PS3ens hjemland, siger 90 procent af spiludviklerne ifølge DailyTech, at den høje pris på den nye konsol får dem til at holde sig tilbage med nye spil.

Sonys manglende spil kommer til gengæld konkurrenterne til gode. Wii og Xbox 360 står ifølge BusinessWeek til fremgang, da spilproducenterne nu kigger på netop DE to alternativer til udbredelse af nye spil. Blandt andet vil EA Games lancere sine nye spil til Wii-konsollen før til andre konsoller.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S