Netbutikker: Politiet ved for lidt om it-kriminalitet

It-kriminelle har alt for let spil, fordi politiet ikke er tilstrækkeligt faglig klædt på, når det gælder om at opklare it-kriminalitet, mener talsmand for danske netbutikker.

Lovens lange arm er ikke lang nok, når det gælder om at eftersætte it-kriminelle.

Og net-forhandlerne er godt trætte af, at politiet gang på gang taber pusten, når det handler om at opklare it-kriminalitet, skriver MetroXpress.

»Vores medlemmer oplever oftest, at nogen bruger stjålen information fra et dankort. Så melder vi det til politiet. Men de står tit af, når vi bruger udtryk som ip-adresse, der jo bare referer til, hvilken computer kriminaliteten er begået fra. Det er trist, fordi vi tit kan hjælpe dem utrolig meget,« siger formanden for sammenslutningen af it-forhandlere, FOIF, Eskild Jensen.

Både Eskild Jensen og et bredt udsnit af de erhvervsdrivende på nettet ønsker, at politiet får mere mandskab og uddannelse på it-området.

En af de udsatte netbutikker er netportalen Just-Eat. Portalen samler landets restauranter og pizzeriaer og er en af de net-butikker, som ofte bliver udsat for angreb fra it-kriminelle. Hver måned oplever madportalen mellem 10 og 15 forsøg på svindel med kreditkort.

FOIF vurderer, at deres medlemmer mister omkring to millioner kroner årligt på it-svindel med stjålne kreditkort.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S