Beskyldninger om Microsoft-favorisering

Bendt Bendtsens Erhvervs- og Selskabsstyrelses firmastartpakke møder nu kritik fra flere af Folketingets partier for at favorisere Microsoft ved at inkludere en prøveversion af økonomisystemet C5.

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen lancerede i slutningen af april en ny firmastartpakke i samarbejde med en række private virksomheder. Nu møder pakken imidlertid kritik for at være en markedsføringskanal for Microsoft. Sammen med generel information om økonomistyring indeholder pakken nemlig en prøveversion af Microsofts økonomisystem C5.

Både den radikale Morten Østergaard og Per Clausen fra Enhedslisten har nu stillet kritiske spørgsmål til Erhvervs- og Økonomiminister Bendt Bendtsen. De vil have en forklaring på, hvordan den kan forsvares, at firmastartpakken fungerer som markedsføringskanal for konkrete private virksomheder.

»Er det Økonomi- og Erhvervsministeriets opgave og politik at bestyrke visse kommercielle produkters og leverandørers markedsposition gennem ministeriets aktiviteter, som det er sket i forbindelse med firmastartpakken fra Erhvervs- og Selskabsstyrelsen, hvor Microsofts ERP-program C5 distribueres til 40.000 nystartede virksomheder i ministeriets navn?« spørger den radikale it-ordfører.

Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har ikke villet indrømme, at sagen er problematisk. Morten Østergaard forventer dog, at Bendt Bendtsen i Folketingets spørgetid på onsdag vil vedgå, at sagen er uheldig.

»Det vigtige er, at ministeren står frem og siger, at det er en fejltagelse, og at det ikke vil ske igen. Hvis ikke han vil det, har vi en anden og mere alvorlig problemstilling, og så må vi forfølge sagen nærmere,« siger Morten Østergaard til ComON.

Hensigten med firmastartpakken er at hjælpe iværksættere ved at tilbyde relevant information om, hvordan man som iværksætter kommer godt i gang med sin nystartede virksomhed. Pakken tilbyder information om en række af de offentlige og private services, der er relevante, når man skal starte virksomhed.

Økonomistyrelsen

Product Owner til RejsUd

Københavnsområdet

KMD A/S

Product Owner til KMD Nexus

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Bid Support Specialist (Maternity Cover)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S