TDC-fonde klar til det endelige opgør

De fem fonde, der ejer 88,2 procent af aktierne i TDC, gør nu klar til det endelige opgør. Den 28. februar vil de på en ekstraordinær generalforsamling forsøge at tvinge de andre aktionærer ud og få fuld kontrol med teleselskabet.

Den 28. februar bliver dagen hvor de fem kapitalfonde, der nu ejer 88,2 procent af aktierne i TDC, vil tage det endelige opgør med de øvrige tilbageværende aktionærer, som ikke har taget imod fondenes tilbud om at sælge deres aktier til 382 kroner stykket.

På en ekstraordinær generalforsamling vil fondene forsøge at komme igennem med deres kontroversielle forslag om at de øvrige aktionærers aktier skal tvangsindløses, på trods af at fondene ikke har de krævede 90 procent af aktierne.

Hvis det lykkedes at få tvangsindløsningen stemt igennem på generalforsamlingen kan fondene afnotere TDC fra Fondsbørsen og gøre med selskabet som de vil, uden unødig indblanding fra andre aktionærer. Danmarks største virksomhedshandel vil dermed være en realitet.

Pensionsselskabet ATP ejer 5,51 procent af aktierne og har været den mest direkte modstander mod fondenes opkøbsplaner. Med med 11,8 procent af aktierne tilbage sidder også en række andre store pengetanke stadig på deres beholdning af TDC-aktier.

De fem kapitalfonde foreslår også en ny bestyrelse valgt. Fondene lægger op til at svenskeren Kurt Bjørklund fra Permira-fonden skal være ny bestyrelsesformand, mens hver af de fire andre fonde får et menigt bestyrelsesmedlem.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere