Version2 lukker den trykte avis

Den kun et år gamle Version2 går i ComONs fodspor og lukker sin trykte avis. Fremover kan Ingeniørens it-avis ligesom nærværende organ udelukkende læses på nettet.

Det trykte Version2 udkommer sidste gang som 14 dages magasin til jul.

Bladet har efter kun et år nået oplag på over 85.000 distribuerede eksemplarer og har slået sit navn fast i markedet som et troværdigt medie med substans og et højt fagligt niveau.

En massiv nedgang i it-annoncemarkedet og forventninger om fortsat afmatning har imidlertid fået Ingeniørens til at dreje nøglen om på papiravisen.

»Det generelle marked for it-printannoncer i Danmark er faldet 26 procent tre kvartaler i træk sammenlignet med tilsvarende periode sidste år jævnfør Gallup/Adfact, og alt tyder på, at tendensen fortsætter,« hedder det i en pressemeddelelse fra mediehuset.

»Vi ville godt være fortsat længere tid med den trykte udgave, men vi er tilfredse med den gennemslagskraft, vi har haft, og synes, det er det rette tidspunkt at øge trykket på netaktiviteterne,« siger kommerciel direktør Christian Hjorth og fortsætter:

»Vi kan endvidere se, at it-annoncørerne har taget meget positivt mod de nye produkter på nettet. Derfor sætter vi yderligere fart på den kommercielle produktudvikling og øger salgsfokus.«

Version2 vil fortsat eksistere på print i særlige udgivelser, ligesom hele den faste del af redaktionen fortsætter på version2.dk eller på andre projekter i mediehuset.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Despec Denmark A/S
Distributør af forbrugsstoffer, printere, it-tilbehør, mobility-tilbehør, ergonomiske produkter, kontor-maskiner og -tilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere