Apple køber chip-producent

Apple er ude med pengepungen og har netop købt chip-producenten P.A. Semi. Den nye handel anses som strategisk vigtig og kan betyde at Apple vil styre egenproduktionen af processorer til iPhone og iPod.

Apple har netop købt den amerikanske processor-producent P.A. Semi. Angiveligt er beløbet for P.A. Semi på 278 millioner dollars i kontanter, men en Apple-talsmand nægtede i dag at kommentere på prisen. Apple har en kontantbeholdning på lidt over 18 milliarder dollars, så købet er et beskedent greb i lommen. Prisen kan vi dog nok komme en del nærmere i aften, når Apple fremlægger kvartalsregnskabet for andet kvartal 2008, der dækker perioden januar til marts.

Apple har heller ikke udsendt en pressemeddelelse i forbindelse med købet af P.A. Semi, da Apple som regel går meget stille med dørene. Men det er dog lykkedes for Forbes at få en kort udtalelse.

"Apple køber små teknologivirksomheder fra tid til anden og vi kommenterer generelt ikke på vores formål og planer", siger Appletalsmand Steve Dowling til Forbes.

P.A. Semi blev grundlagt i 2003 af Dan Dobberpuhl, der blandt andet var en af de ledende udviklere af halvfemsernes Alpha og StrongARM-mikroprocessorer. Det er også mikroprocessorer med lavt strømforbrug, der er hovedbeskæftigelsen i P. A Semi og det kan betyde at Apple vælger at lave en egenproduktion af mikrochips til både iPhone og iPod i stedet for Intels Atom-platform. Intel har ellers ihærdigt forsøgt at overtale Apple til at vælge Atom-platformen til nye produkter, men altså sandsynligvis uden held. Fordelene for Apple ved at have sin egen chip-produktion er mange. Blandt andet kan Apple selv styre udviklingen af specialfunktioner ligesom Apple ikke behøver at lægge sin lid til mange selskaber, men kan nøjes med få centrale samarbejdspartnere. Det giver igen mindre mulighed for lækage af produktnyheder.

Dobberpuhl og hans team, der inkluderer specialister med udviklingserfaring på Intels Itanium, Advanced Micro Devices Operton og Sun Microsystems UltraSparc, talte første gang med Apple for tre år siden, mens Power PC-arkitekturen stadig var Apples foretrukne til Maccomputere. Dengang ville Dobberpuhl udvikle en mobilprocessor med lavt strømforbrug udfra PowerPC-arkitekturen, men da Apple skiftede processorer til Intel, droppede man yderligere samtaler.

I 2007 dukkede P. A Semi så op med en 64-bit dual core microprocessor på 2 GHz, med et forbløffende lavt strømforbrug på kun fem til tretten watt. Dengang hævede selskabet at den nye processor var op til 300 procent mere effektiv end konkurrenternes. Nyheden fik hurtigt en række producenter til at benytte sig af de nye processorer, men altså ikke Apple på det tidspunkt.

P.A Semi har i dag 150 ansatte.





TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer for AI-first development

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S