It-ansatte frygter ikke outsourcing

De ansatte i it-branchen lader sig ikke skræmme af truslen om outsourcing, viser ny Megafon-undersøgelse.

En ny undersøgelse fra Megafon viser, at næsten 90 procent af medlemmerne i it-fagforeningen Sam-data føler sig trygge eller endog meget trygge ved outsourcing. Hovedparten overvejer ikke at søge arbejde i andre brancher, selvom der bliver outsourcet mere og mere på it-området.

Den positive tilgang til outsourcing kan hænge sammen med, at meget få af fagforeningens medlemmer endnu er berørt af outsourcing. Men formanden for Sam-Data, Erik Lykke Hansen, mener det er positivt, at medlemmerne tager nye udfordringer på arbejdsmarkedet til sig.

»Vi arbejder i en omskiftelig branche, hvor vi er vant til at omstille os. Outsourcing er, ligesom globalisering, en virkelighed, der kommet for at blive. Det er positivt, at vi nu få dokumenteret, at medlemmerne ser fordomsfrit på outsourcing,« siger Erik Lykke Hansen.

Ni ud ad ti af de adspurgte har ikke oplevet, at deres arbejdsopgaver er blevet berørt af outsourcing. Men 25 pct. har været ansat på en arbejdsplads, der har outsourcet it-opgaver, og en femtedel forventer at deres arbejde fremover bliver berørt af outsourcing.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S