Krav om fortrydelsesret sender QXL i retten

Forbrugerombudsmanden har stævnet QXL for at få afgjort, om reglerne om fortrydelsesret også gælder ved køb på internetauktioner.

Ifølge QXL er der bestemt ikke fortrydelsesret, når forbrugerne handler på det populære netauktionssted. Modsatte mening har Forbrugerombudsmanden, som nu har bragt sagen for retten.

Forbrugerombudsmanden mener, at QXL er erhvervsdrivende formidler ved salg på internetauktionen, og at forbrugerne derfor har ret til at fortryde et køb efter reglerne i forbrugeraftaleloven.

Forbrugerombudsmanden mener desuden, at QXL er forpligtet til at oplyse forbrugerne om deres ret til at fortryde deres køb efter forbrugeraftalelovens regler om oplysningspligt. Også dette spørgsmål vil han have retten til at afgøre.

Sagen tog sin begyndelse i 2005 men efter en del brevveksling frem og tilbage mellem auktionshuset og forbrugerombudsmanden kom der ikke mere ud af den sag andet end at parterne havde været deres standspunkt. Nu er det så op til en dommer at afgøre, hvem af dem der har ret.

Capgemini Danmark A/S

D&A Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland