Hver 10. dansker har en pivåben pc

Ud af 52.000 danskere, der har gennemført en offentlig sårbarhedstest, sidder hver tiende bag en pc, der har alvorlige sikkerhedsproblemer.

Hackere har kronede dage, hvis man skal tro resultaterne fra af den sårbarhedstest, som videnskabsminister Helge Sander lancerede for tre uger siden.

Ifølge en særkørsel af resultaterne fra testen, som Videnskabsministeriets it-sikkerhedskontor har foretaget for ComON, er hver tiende danske pc så åben overfor angreb, at den udgør en alvorlig sikkerhedsrisiko.

Sikkehedstjekket, som skulle hjælpe hr. og fru Jensen med at hitte ud af, om deres computer er i fare, er allerede blevet gennemført af 52.000 danskere. Ud af dem fik de 5.823 et resultat med røde advarselslamper. Det indikerer en sårbar computer, der bør sikres straks. Til sammenligning fik 4.540 danskere vist en gul lampe som indikator for en vis usikkerhed, der ikke er kritisk. En grøn lampe, der svarer til "godkendt med anmærkninger", blev tildelt 9.814 danskere. Dermed kom der samlet set anmærkerninger hos to ud af tre - mens flertallet omvendt kom igennem sårbarhedstesten helt uden tegn på svagheder.

Sårbarhedstesten var fra starten så populær, at de store besøgstal ofte fik siden til at gå ned. Populariteten gjaldt dog ikke it-sikkerhedsbranchen, hvor flere repræsentanter beskyldte Videnskabsministeriet for at forværre tingene ved at indgyde folk en falsk følelse af sikkerhed.

Til kritikken siger Videnskabministeriet, at testen ikke friholder folk fra at opdatere styresystem, webbrowser og e-mailprogram eller installere antivirus- og firewall-programmer. Og testen kontrollerer heller ikke disse opdateringer og programmer, kun om computeren reelt er åben for angreb fra internettet, hedder det ik en pressemeddelelse.

»Sikkerhedstjekket er altså for alle. Både for de borgere, som er lidt fremmed over for it-sikkerhed og gerne vil have tjekket deres computer. Og for de borgere, som har anskaffet diverse sikkerhedsprodukter, men gerne vil have tjekket, om de alligevel har huller i forsvarsmuren,« lyder det fra videnskabsminister siger Helge Sander.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S