Microsoft fortryder tegneserie

Microsoft vil alligevel ikke stå bag en episode af Family Guy, der skulle rose Windows 7.

Det er ikke lang tid siden, at Microsoft offentliggjorde, at et kommende afsnit af tegneseriekomedien Family Guy ville blive sponseret af software-firmaet.

Men i denne uge er der kommet nye boller på suppen. Family Guy er sendt ud i kulden.

Microsoft vil alligevel ikke associeres med den populære og sarkastiske tv-serie. Firmaet mener ikke, at episoden vil få den forventede effekt og skabe gode salgsbetingelser for Windows 7. Noget tyder på, at skaberen af Family Guy Seth MacFarlane og producent Alex Borstein ikke har overbevist Microsoft i de tidligere udgaver af udsendelsen.

"Oprindeligt valgte vi at samarbejde med Seth og Alex på grund af den kreative humor i Family Guy og på grund af publikumsammensætningen, men efter at have set en tidlig udgave af showet, så stod det klart for os, at indholdet ikke hænger sammen med Windows' varemærke," lyder den officielle kommentar fra Microsoft.

Rygter vil vide, at Microsoft har fået kolde fødder, fordi episoden også indeholder morsomheder over døve, Holocaust, kvindelig hygiejne og incest. Emner, som Microsoft altså ikke føler, har den rette kobling til styresystemet Windows 7.

Producenterne fortsætter dog med at gøre episoden færdig, så den skal nok blive sendt, selvom det ikke bliver med støtte fra Microsoft. Det færdige indslag forventes at dukke op i november på kanalen Fox, der også er kendt for The Simpsons.

Dette klip fra YouTube er et eksempel på, hvordan en Windows-sponseret udgave af Family Guy kunne se ud:

 

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics