IDC: Større salg løfter it-branchen

Stigende salg af pc'er og mobiltelefoner får nu analyseinstituttet IDC til at opjustere sine forventninger til it-branchen i de kommende år.

Analyseinstituttet IDC opjusterer nu sin vækst-prognose for it-branchen i 2006 og 2007. Årsagen er primært et større salg af pc'er og mobiltelefoner, men også software og serviceydelser trækker op. Et stadig større problem bliver dog at skaffe højtuddannet arbejdskraft til branchen.

»Vi har måttet opregulere vores prognoser, ikke mindst på hardwareområdet. Der er et noget større salg på pc-markedet end vi havde forventet, men også på software og serviceydelser er væksten relativt høj,« siger administrerende direktør for IDC Nordic, Per Andersen, til Berlingske Tidende.

IT-branchens formand, Jakob Lyngsø, fremhæver, at en stigende efterspørgsel i både den offentlige og den private sektor er med til at trække branchen op, og at it-branchen klarer sig flot sammenlinget med andre erhverv. Han understreger dog, at det bliver en udfordring at skaffe den nødvendige højtuddannede arbejdskraft til branchen.

»I dag er godt 15.000 af de 100.000, som arbejder i it-branchen, akademikere. Det tal skal op på det dobbelte for at modsvare de lande, som vi konkurrerer med,« siger han.

Sidste år var væksten på 7,4 procent, i år forventer IDC en vækst på 6,0 procent, og næste år spås en vækst i branchen på 5,6 procent.

Den danske it-branche omsatte i 2004 for 187 milliarder kroner.

Mere om samme emne

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S