Nokias aktier styrtdykker

Et skuffende kvartalsregnskab fra den finske mobilgigant fik firmaets aktie til at falde, og det trak det øvrige europæiske aktiemarked ned.

Da den finske mobiltelefonproducent Nokia i går offentliggjorde et skuffende kvartalsregnskab, kunne det omgående mærkes både på Nokias egen aktiekurs og på hele det europæiske aktiemarked. Det skriver Børsen Online.

Nokias omsætning i årets første kvartal blev på 6,6 milliarder euro eller ca. 49 milliarder kroner, hvilket er et fald på to procent i modsætning til Nokias forventning om en stigning i omsætningen på tre til syv procent.

Faldet skyldes, at firmaets salg af telefoner gik tilbage i Europa og Asien. Det sker i et kvartal, der ellers har været positivt for mobiltelefonbranchen. Samlet set er markedet steget med 25 procent i det seneste kvartal.

»Selskabet har ikke været god nok til at udnytte de positive tendenser på markedet,« lød det fra Nokia i forbindelse med offentliggørelsen af regnskabet.

Resultatet i perioden blev 17 cent pr. aktie, altså i den lave ende af det forventede resultat på 17 til 19 cent pr. aktie. Meddelelsen sendte Nokias aktie ud i et fald på hele 15,3 procent til kurs 14,7. Det satte Nokias gode start på 2004 over styr, da den finske aktie inden dagens regnskab var steget ca. 26 procent.

Nokias fald påvirkede hele det europæiske aktiemarked i negativ retning. 15 af de 17 toneangivende vesteuropæiske indekser faldt efter Nokia-regnskabet. Det gik værst ud over Finland, hvor Nokia har hjemme. Fondsbørsen i Helsinki faldt mere end otte procent efter offentliggørelsen. I Sverige var OMX-indekset allerede på retur, fordi Ericssons aktie faldt 3,4 procent til kurs 22,6. OMX er faldet 1 procent til indeks 713,9. Også det fælleseuropæiske DJ-indeks, der dækker de 12 lande i eurozonen, kunne omgående mærke Nokias kvartalsregnskab med et fald på 0,4 procent til indeks 2752




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere