Browserkrig: Microsoft-Danmark holder skansen

Mozilla jubler i øjeblikket over, at Firefox er nået op på en markedsandel på 20 procent på verdensplan. I Danmark holder vi dog trofast fast i Internet Explorer.

Microsofts Internet Explorer har i internettets opstartsfase været en så fast følgesvend, at det blå "E" med ringen for mange nærmest er ensbetydende med internettet.

Men browseren har siden fået konkurrence af en bred vifte programmer som for eksempel Safari, Opera, Chrome og Firefox. Og noget kunne tyde på, at der nu er ved at blive rokket ved Explorers de facto monopol.

I denne uge kunne Mozilla fortælle, at sidstnævnte - Firefox - havde opnået en markedsandel på 20 procent på verdensplan. Det er en markedsandel og en milepæl, som man er rigtig stolt over hos Mozilla.

Men selv om Firefox faktisk er helt oppe på en gennemsnitlig markedsandel på 30 procent i Europa ifølge en anden rapport, så er den danske fordeling af markedsandele for browsere stort set uændret det seneste år.

Stadig et Microsoft-land

Og danskerne er stadig yderst tro tilhænger af deres Internet Explorer.

Ifølge FDIM, der overvåger trafikken på de mest populære danske sider, så havde de seneste udgaver af Internet Explorer en samlet markedsandel på cirka 85 procent i september. Det er præcist det samme som året forinden.

ComONs læsere adskiller sig dog en del fra den almindelige internetbruger i Danmark. Ved seneste optælling brugte 59 procent Explorer. Resten af brugerne fordeler sig primært på Firefox, Safari, Chrome og Opera med procentsatserne: 30, 6, 2 og 1,5.

Explorers nærmeste forfølgere i Danmark er vokset en smule men altså ikke på bekostning af Internet Explorer i årets løb. Firefox har en dansk markedsandel på cirka 11 procent mod en andel på 9 procent for et år siden ifølge FDIM. Safari er vokset fra 1,5 procent til cirka 2,5 procent.

Safari er både i Danmark og på verdensplan vokset beskedent. Det til trods for at Apple i årets løb er blevet kritiseret for at tvangsfordre sine mange iTunes-brugere med Safari via den automatiske software-opdatering.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Akademikernes A-kasse

    Data Scientist til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS