Radiohead fik 31 kr

Radiohead fik ros for at gå nye veje med pladedistribution, men meget tyder på, at mange fans slet ikke gider at betale for at downloade.

For en måned siden udsendte Radiohead et album, der satte gang i debatten. Der har ikke været meget fokus på musikken, men mest på distributionsformen. Udgivelsen var nemlig tilgængelig via download, hvor brugerne selv kunne bestemme, hvad de ville betale.

Nu viser de første undersøgelser, at de fleste personer valgte at betale nul kroner for albummet.

ComScore anslår, at 62 procent havde indtastet nul kroner.

17 procent betalte mellem nul og fire engelske pund, mens 12 procent betalte mellem 8 og 12 engelske pund.

Det giver en gennemsnitspris på 2,93 pund (31,4 kroner) på verdensplan.

Det har selvfølgelig sat gang i debatten, om det alternative projekt har kastet flere penge af sig end en almindelig pladelancering.

De forskellige beregninger og antagelser er dog stadig ikke bekræftet fra bandet eller deres tidligere pladeselskabs side.

Men uanset resultatet, så fortsætter Radiohead med digitale produkter på egen hånd.

Senest er der blevet tilføjet et usb-produkt i bandets butik på Radioheadstore.com. Den specialdesignede usb-stick indeholder Radioheads bagkatalog bestående af albumene; Pablo Honey, The Bends, OK Computer, Kid A, Amnesiac, I Might Be Wrong (live) og Hail To The Thief på et 4GB USB-flashdrev.

Sangene ligger i ukomprimerede WAV-filer og koster inklusive flash-drev cirka 1000 kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS