Fedora skal trylle studerendes bærbare om til tynde klienter

Storkøb af tynde klienter? Nej tak. Vi vil hellere overtage kontrollen med de studerendes egne computere, siger universiteterne.

Når studerende på landets universiteter for fremtiden skal gå til eksamen, skal de medbringe deres egne computere. Ved eksamenen får de udleveret en usb-stick med styresystemet Linux Fedora, som via en server overtager kontrollen med pc'en.

Sådan vil universiteterne forhindre snyd samtidig med at lade de studerende slippe for papir og pen.

Det er Videnskabsministeriet, der fungerer som facilitator og pengetank for et nyt testprojekt ved Aarhus Universitet. Ministeriet har hyret Netcompany A/S, der normalt udvikler forretningsapplikationer, portaler og systemintegration, til at sammenstrikke den nye eksamens-løsning.

 

Fravalg af tynde klienter

Københavns Universitet lader allerede nogle af deres studerende gå op til eksamen på pc ved hjælp af en alternativ løsning. Universitetet har fyldt en stor sal med tynde klienter fra Dell, som de studerende kan få lov til at arbejde ved. Denne løsning har de øvrige universiteter dog forkastet, fordi de regner med, at det er billigere at lade de studerende bruge deres egne bærbare computere.

Partner og salgsdirektør ved Netcompany, André Rogaczewski, bekræfter, at ordren har en værdi på cirka fem millioner kroner. Løsningen er en implementering af G/On-systemet fra Giritech. Det fungerer ved, at den studerende putter en særlig usb-nøgle med Linux Fedora installeret ind i den bærbare. Når den bærbare booter på usb-nøglen, er det kun bærbarens basale dele, den benytter. USB-nøglen fungerer som harddisk, og computeren kan kun tilgå en bestemt server. Planen er foreløbigt, at alle eksamens-applikationer skal hentes via en Microsoft Azure cloud-server for at sikre hurtige svartider, når en masse studerende samtidig skal tilgå systemet.

De helt specifikke detaljer i setuppet er dog fleksible.

"Det gode ved et pilotprojekt er, at hvis der er nogle ting, vi bliver nødt til at justere, så gør vi det," siger André Rogaczewski.

Udfordringen er, at de studerende ikke må bruge - eller kun delvist må bruge - hjælpemidler, som bøger, internet eller notater. Hvis en studerende skulle bruge sin egen pc nogen form for kontrol, så ville universitetet reelt have meget vanskeligt ved at håndhæve forbuddet mod snyd.

Efter planen skal studerende ved Aarhus Universitet til næste års vintereksamen gå op til eksamen med deres egen computer. Derefter kan de enkelte universiteter selv bestemme, om de også vil benytte løsningen.

 

Aarhus Universitet har erfaring fra tidligere projekt

Aarhus Universitet har tidligere samarbejdet med Mjølner Informatics om et lignende projekt. Sådan beskrev universitet for to år siden projektet i en pressemeddelelse:

"Aarhus Universitet har udviklet et genialt system, der kan revolutionere de traditionelle og ofte meget gammeldags eksamensformer uden egen PC. Systemet bygger på en meget enkel teknologi. Ved hjælp af en forbindelse til en server og et USB-stik med den udviklede teknologi starter computeren op i et ”lukket eksamensrum”, hvor der er adgang til de opgaver, som eksaminanden skal løse, og til de eventuelle hjælpemidler, som han eller hun må gøre brug af til eksamen."

PÅ grund af travlhed har ikke været muligt at få en kommentar fra Aarhus Universitets it-afdeling om, hvordan projektet gik - og hvorfor et nyt testprojekt er nødvendigt. Administrerende direktør for Mjølner Informatics, Jørgen Lindskov Knudsen, ønsker ikke at udtale sig om projektet.

"Det er mest naturligt, at det er kunden, der udtaler sig om projektet," siger Jørgen Lindskov Knudsen.

Projektet på de danske universiteter minder meget om et andet aktuelt forsøg fra firmaet Linos. Linos sælger usb-stik med en linux-distribution præinstalleret. Når der bootes fra nøglen starter elevens egen computer op i det lukkede menu, hvor underviserne kan definere, hvilket hjemmesider og programmer, der må anvendes.

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS