Kindle kommer ikke til jul

Der er stadig ingen udsigt til at Amazons e-bogslæser Kindle kommer til Europa. Med god grund. For Amazon kan end ikke klare at levere til kunderne i USA.

Der bliver ingen pakker med Amazons E-Book Reader Kindle under juletræet i år. I hvert fald ikke i Europa, hvor Amazon trods antydninger om en snarlig lancering stadig ikke er klar til at sælge apparatet. Men heller ikke i USA er der udsigt til Kindle-pakker. For Amazon melder alt udsolgt i øjeblikket. Først efter den 24. december skulle der igen være Kindle-produkter på lager, og det gennemsnitlige leveringstid oplyses til mellem 11 og 13 uger.

Dermed ser det ud til, at Amazon går helt glip af julehandlen både i USA og Europa. Amazon vil stadig ikke fortælle, hvor mange eksemplarer af Kindle der er produceret og solgt, og derfor er det svært at vurdere, om Kindle har udviklet sig til en kæmpe salgssucces, eller om Amazon ganske enkelt har fået produceret alt for få eksemplarer til at dække efterspørgslen.

Det eneste tal der ligger fast er, at Amazon nu tilbyder 185.000 forskellige e-bøger til Kindle, og dette tal er fordoblet i det seneste kvartal.

De kunder som bestiller Kindle nu vil formentlig få leveret efterfølgeren Kindle 2.0 med større og bedre skærm og et fladere design. Kindle 2.0 kommer efter planen i starten af 2009.

Kindle bruger et særligt amerikansk mobilnet kaldet Whispernet, hvilket gør det svært at anvende enheden uden for USA.

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse